Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejny kraj uwalnia walutę

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że po ostatnich wyborach w Argentynie, nowy prezydent postanowił wprowadzić płynny kurs dla argentyńskiego peso, które wcześniej było sztywno związane z dolarem (czytaj więcej - Argentyńskie peso - wielkie tąpnięcie). Dziś swoją walutę upłynnia Azerbejdżan, którego gospodarka cierpi z powodu niskich cen ropy.

 

"Bank centralny zdecydował zmienić kurs krajowej waluty na płynny począwszy od poniedziałku 21 grudnia. W związku z tym kurs manata (waluta Azerbejdżanu - red.) będzie determinowany przez popyt i podaż na rynku walutowym forex," - czytamy w oświadczeniu banku centralnego Azerbejdżanu.

 

Reklama

W efekcie decyzji banku centralnego kurs USDANZ wzrósł o prawie 50% i wynosi 1,55 manata za dolara. Jeszcze w piątek kurs ten był blisko parytetowi i wynosił 1,04.

 

Bank centralny Azerbejdżanu stwierdził, że decyzja została podjęta z powodu narastających szoków zewnętrznych, by zapewnić równowagę bilansu płatniczego, zabezpieczyć rezerwy walutowe i utrzymać konkurencyjność krajowej gospodarki.

 

Azerbejdżan, jako jedna z byłych republik radzieckich, został zmuszony do dewaluacji waluty w obliczu zniżkujących cen ropy i słabego rubla. Ropa i gaz stanowią około 95% azerskiego eksportu i około 75% przychodów rządowych, przez co kraj ten jest szczególnie narażony na spadki cen ropy. Rynek ropy tylko w samym grudniu obsunął się o 18%.

Reklama

 

Źródło informacji: CNBC

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama