Poznaliśmy ostatnie dane z USA przed dzisiejszą decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych. Odczyty inflacji producentów okazały się lepsze od oczekiwań, co jedynie potwierdza dotychczasowy scenariusz przerwy w podwyżkach stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku. W odpowiedzi na dane dolar słabnie, a kurs EUR/USD osiąga trzytygodniowe maksima, wracając do poziomu 1,083.
Na skróty:
- Inflacja producentów w Stanach Zjednoczonych notuje kolejny spadek
- Analitycy spodziewali się odczyty inflacji producentów na poziomie 1,5% w skali roku oraz inflacji bazowej PPI w wysokości 2,9% r/r
- W kwietniu wskaźnik PPI wyniósł 2,3% w ujęciu rocznym, zaś inflacja bazowa PPI 3,2% r/r
- Dzisiejsze odczyty potwierdzają scenariusz bazowy, w ramach którego FOMC na czerwcowym posiedzeniu pozostawi stopy procentowe bez zmian
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Inflacja producentów również w odwrocie
W środę Biuro Statystyki Pracy opublikowało dane na temat inflacji producentów i bazowej inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych za maj. Po raz kolejny - podobnie jak w przypadku inflacji konsumenckiej - odczyty okazały się niższe od oczekiwań. Majowa inflacja producentów wyniosła 1,1% w skali roku, zaś w ujęciu miesięcznym wyniosła -0,3%. To najniższy odczyt tego wskaźnika w ujęciu rocznym od grudnia 2020 roku, czyli ponad dwóch lat.
Analitycy spodziewali się spadku inflacji producentów w maju do 1,5% w ujęciu rocznym oraz odczytu na poziomie -0,1% w skali miesiąca.
Jeśli chodzi zaś o bazową inflację producentów (z wyłączeniem cen żywności i energii), to w maju wyniosła ona 2,8% w skali roku oraz 0,2% w skali miesiąca. Również jest to odczyt poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się wyhamowania wskaźnika Core PPI do 2,9% w skali roku, po tym jak w kwietniu wyniósł on 3,1% r/r.
Czytaj również: Cena dolara odzyskuje siły przed decyzją FOMC w sprawie stóp procentowych
To jedenasty z rzędu spadkowy odczyt inflacji producentów w Stanach Zjednoczonych, która osiągnęła szczyt na poziomie 11,3% w skali roku w czerwcu 2022. Inflacja bazowa producentów w USA zanotowała szczyt w marcu zeszłego roku na poziomie 9,2% r/r. Od tamtego czasu dynamika Core PPI słabnie, co oznacza czternasty spadkowy odczyt z rzędu.
Dzisiejsze odczyty, podobnie jak wtorkowe dane na temat inflacji konsumenckiej, są potwierdzeniem trwającego procesu dezinflacji w Stanach Zjednoczonych.
Spadająca mocniej od oczekiwań inflacja producentów to istotny sygnał dla Fedu, choć sam wskaźnik PPI nie należy do grona tych, które są najuważniej śledzone przez inwestorów. Dynamika kosztów produkcji i usług jest bowiem postrzegana jako swego rodzaju wskaźnik wyprzedzający dla inflacji konsumenckiej - inflacja producentów pokazuje bowiem to, co w kolejnych miesiącach zostanie „przeniesione” na odbiorcę końcowego i będzie determinować odczyt CPI i bazowego CPI. Mówiąc prościej - jeśli ceny w fabrykach (PPI) rosną wolniej od cen w sklepach (CPI), to jest to potwierdzenie spadków inflacji w kolejnych miesiącach.
Dla rezerwy federalnej kluczowe są jednak dane na temat wskaźników CPI, w tym inflacji bazowej konsumentów (Core CPI). Te zaś również okazały się lepsze od oczekiwań analityków - Majowa inflacja konsumencka w USA wyniosła równe 4% w skali roku oraz 0,1% w porównaniu do kwietnia, podczas gdy analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 4,1% w skali roku oraz 0,2% w ujęciu miesięcznym. Dla porównania - kwietniowy odczyt inflacji konsumenckiej, który również był lepszy od oczekiwań analityków, wyniósł 4,9% w ujęciu rocznym oraz 0,4% w skali miesiąca.
Inflacja bazowa okazała się zgodna z oczekiwaniami - wskaźnik Core CPI wyhamował do 5,3% w skali roku, wobec 5,5% r/r w kwietniu.
US Producer Prices (PPI) increased 1.1% over the last year, the 11th consecutive decline in the YoY rate-of-change and the lowest print since December 2020. PPI peaked at 11.7% in March 2022. pic.twitter.com/Qmqn9gcVvv
— Charlie Bilello (@charliebilello) June 14, 2023
Środowe dane na temat inflacji producentów są ostatnimi odczytami makroekonomicznymi przed dzisiejszą decyzją Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o godz. 20:00. Uczestnicy rynku terminowego już po wczorajszych odczytach CPI byli w zasadzie pewni, że na czerwcowym posiedzeniu FOMC nie dojdzie do zmiany stóp procentowych, po raz pierwszy od stycznia 2022 roku. Obecnie ponad 90% pozycji obstawia pozostawienie stóp pa obecnym poziomie (5,00-5,25%), a lekko ponad 9% spodziewa się kolejnej podwyżki oprocentowania Fed o 25 punktów bazowych. Co ciekawe, jeszcze wczoraj, tuż po publikacji optymistycznych danych na temat inflacji CPI, odsetek pozycji obstawiających brak podwyżki na czerwonym posiedzeniu był wyższy (ok. 95%) niż obecnie, co jest dość zagadkowe w kontekście lepszych od oczekiwań odczytów inflacji producentów.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję