Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejne dane korzystne dla gospodarki Wielkiej Brytanii

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeszcze przed dzisiejszą decyzją Banku Anglii w sprawie stóp procentowych poznaliśmy istotne dane z brytyjskiej gospodarki - dane o sprzedaży detalicznej w maju. Nie będą miały one co prawda wpływu na dzisiejszą decyzję, gdyż posiedzenie BoE trwa już od wczoraj. Mimo wszystko to już drugi zestaw danych w tym tygodniu wskazujący na siłę brytyjskiej gospodarki. Dzisiejsze odczyty były znacznie lepsze od prognoz

 

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 6,0% w ujęciu rocznym (prognoza zakładała wzrost o 3,9%) i o 0,9% w ujęciu miesięcznym (przy prognozie 0,2%)

 

Bazowa sprzedaż detaliczna (po wyłączeniu samochodów, paliw i materiałów budowlanych) wzrosła o 5,7% w ujęciu rocznym (prognoza = 3,8%) i o 1,0% w ujęciu miesięcznym (prognoza = 0,3%).

Reklama

 

Ostatnie dane z gospodarki brytyjskiej były niezwykle pozytywne. Wczorajsze dane z rynku pracy wskazały na obniżenie się bezrobocia do najniższych poziomów od ponad 10 lat! Gdyby nie widmo Brexitu to zapowiadana w grudniu ubiegłego roku możliwe podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii stawały by się coraz bardziej prawdopodobne. Tak naprawdę Bank Anglii potrzebuje tylko wyższej inflacji, by zacząć zacieśniać politykę pieniężną. Jednak jeśli dojdzie do Brexitu to bardzo możliwe, że brytyjski bank centralny będzie zmuszony do luzowania polityki pieniężnej.

 

Na rynku walutowym nie obserwowaliśmy silnej reakcji na dane z Wielkiej Brytanii. Inwestorzy czekają na dzisiejszą decyzję w sprawie stóp procentowych, którą poznamy o godzinie 13:00.

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama