Patrząc na wykresy z perspektywy klasycznej, nigdy nie należy ograniczać się do jednego widoku. Wystąpienie każdej formacji wymaga rozważenia jej kontekstu. Fakt rozpoznania trójkąta zwyżkującego nie jest gwarantem książkowego ruchu ceny.
Dlaczego?
Inwestorzy, nie tylko Ci stawiający pierwsze kroki w świecie tzw. klasyki, zapominają o jednej z trzech podstawowych zasad na których oparta jest cała analiza techniczna – ceny podlegają trendom. Bywa, że osoba, która stosuje w swojej strategii formacje liniowe, za nic ma sobie ich podstawowy cel, którym jest zasygnalizowanie kontynuacji lub odwrócenia trendu (np. stosując trójkąty zniżkujące w trendzie wzrostowym), nie wspominając już rozpoznania jego aktualnego kierunku.
W tym ćwiczeniu, załączony zostanie pierwszy etap rozwoju sytuacji rynkowej. Na wykresie zostaną zatajone informacje dotyczące instrumentu, interwału, czasu czy ceny.
Poproszę Państwa o:
- zastanowienie się nad aktualnym trendem widocznym na wykresie oraz jego ewentualną zmianą,
- stwierdzienie obecności formacji klasycznych lub ich braku,
- w przypadku stwierdzenia obecności formacji, zastanowić się nad zagraniem (wyznaczenie linii wejścia w zlecenie, stop loss oraz take profit).
Wykres 1. Sytuacja rynkowa do ćwiczenia
W kolejnej części ćwiczenia przedstawię swoje spojrzenie na wykres oraz dołączę kolejne wykresy reprezentujące kontynuację sytuacji rynkowej. Serdecznie zapraszam do dzielenia się przemyśleniami w komentarzach.
Ćwiczenie II
część 1 | część 2 | część 3
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję