Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Robert Kaplan, szef FED z Dallas, wczoraj wypowiadał się na temat polityki pieniężnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną. Jego poglądy są zgodne z konsensusem FED, wskazującym, że do końca roku powinniśmy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych. Kaplan wskazuje jednak, że po takim kroku nie należy się spodziewać kolejnych działań w krótki odstępie czasu.

 

Kaplan, wypowiadając się na temat sytuacji w gospodarce USA, wskazał, że dynamika cen wykazuje poprawę, co pozwala na powolne odchodzenie od akomodacyjnej polityki pieniężnej. Szef FED z Dallas uważa, że na koniec roku wzrost PKB wyniesie 1,75%, co jest wartością niższą od norm historycznych, ale wystarczającą by poprawić sytuację na rynku pracy.

Kaplan wskazuje, że za słaby wzrost gospodarczy odpowiedzialne są czynniki, na które polityka FED nie ma wpływu, wymieniając starzenie się społeczeństwa. Z tego względu zacieśnianie polityki pieniężnej musi przebiegać ostrożnie i stopniowo. Według niego po drugiej podwyżce w cyklu (pierwsza miała miejsce w grudniu ubiegłego roku) nie zobaczymy szybko kolejnych.

 

Jak bardzo 'stopniowy' będzie obecny cykl podwyżek?

Reklama

Rynek kontraktów terminowych na stopę procentową FED, który wskazuje na podwyżkę stóp procentowych w grudniu (prawdopodobieństwo to w przybliżeniu 70%), nie spodziewa się kolejnych ruchów w przyszłym roku (przynajmniej według danych dostępnych do września 2017). Z kolei ostatnie projekcje członków FED sugerują, że w 2017 roku czekają nas dwie podwyżki. Według Kaplana obecny cykl podwyżek stóp procentowych w najbliższych 2-3 latach będzie bardziej płaski niż kiedykolwiek w historii.

 

Kaplan, w kwestii podejścia do polityki pieniężnej, uznawany jest za gołębia. W tym roku nie ma prawa głosu podczas posiedzeń FOMC, ale już w przyszłym roku będzie mógł czynnie decydować o polityce prowadzonej przez FED.

 


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama