EZ: Dziś o godz. 14:15 poznamy decyzję Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego co do polityki pieniężnej w strefie euro. Jego wynik wydaje się obarczony mniejszą niepewnością niż wcześniej, gdyż EBC podkreśla determinację do ograniczenia inflacji najwyższej w historii unii walutowej i akceptuje perspektywy recesji gospodarczej. Spodziewamy się zatem, zgodnie z konsensusem, że stopy procentowe banku centralnego strefy euro po raz drugi z rzędu wzrosną o 0,75 pkt proc. W przypadku realizacji tych oczekiwań główna stopa procentowa wyniosłaby 2,00%, a stopa depozytowa 1,50%. Biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi prezes EBC Ch.Lagarde można oceniać, że po tej decyzji poziomy stóp nie będą już określane jako akomodacyjne. Obecnie rynki finansowe wyceniają, że podstawowa stopa procentowa osiągnie swój szczyt na poziomie 3,00%, a realizacja tych oczekiwań wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. Zakładamy, że poza posiedzeniem w tym tygodniu stopy procentowe wzrosną jeszcze w grudniu br. i najpewniej także na początku przyszłego roku. Po tym w naszej ocenie będzie dużo trudniej w Radzie Prezesów o większość do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, ze względu dane potwierdzające techniczną recesję w strefie euro oraz poprawiające się średniookresowe perspektywy inflacji w tej gospodarce.
US: O godz. 14:30 opublikowane zostanie pierwsze wyliczenie PKB w USA w 3Q br. Według modelu ekonometrycznego oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie wzrósł on o 2,9% kw/kw (SAAR – po odsezonowaniu i w ujęciu zannualizowanym) po spadku o 0,6% kw/kw w 2Q 2022, wspierany wydatkami konsumpcyjnymi gospodarstw domowych oraz popytem na maszyny i urządzenia ze strony firm. Zmaterializowanie się tej prognozy oznaczałoby niezły wzrost gospodarczy zważywszy na wysoką inflację i szybko rosnące stopy procentowe. Dane te będą najpewniej wpisywać się w scenariusz podwyżki stóp o 0,75 pkt proc. w listopadzie br., aczkolwiek coraz więcej sygnałów słabnącej koniunktury powinno wpłynąć na zmniejszenie skali podwyżek w kolejnych miesiącach.
Wydarzenia i komentarze
US: Sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych wyniosła we wrześniu 603 tys. wobec 677 tys. miesiąc wcześniej, przewyższając oczekiwania. Spadek ten m/m wyniósł jednak 10,9% m/m i 17,6% r/r, co potwierdza, że rosnące stopy procentowe wpływają na dostępność nieruchomości dla gospodarstw domowych, których sytuację finansową pogarsza wysoka inflacja. Dane wspierają oczekiwania spowolnienia wzrostu stóp procentowych Fed, aczkolwiek najbliższe posiedzenie na początku listopada powinno przynieść kolejną silną podwyżkę o 0,75 pkt proc.
Rynki na dziś
Po tym jak wczoraj notowania eurodolara wybiły się ponad parytet dzisiejsza sesja będzie weryfikatorem słuszności tego ruchu. W pierwszej kolejności poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, który z wysokim prawdopodobieństwem podniesie stopy procentowe o 75 pkt. baz. Taki scenariusz jest już jednak rynkowo uwzględniony, stąd kluczowe będą perspektywy kosztu pieniądza i sytuacji gospodarczej przedstawione przez prezes Ch.Lagarde (zmienność euro). Drugim istotnym momentem dnia będzie wstępny odczyt tempa wzrostu gospodarczego w USA w 3Q 2022. Publikacja ma być testem dla najnowszych oczekiwań zakładających możliwość zmniejszenia skali podwyżek stóp procentowych (od grudnia) przez Fed z uwagi na słabnącą aktywność gospodarczą (zmienność dolara). Złoty natomiast zaskakuje swoją siłą, a kurs EUR/PLN zmierza do poziomu 4,7239 wykorzystując wspomniany wcześniej wzrost eurodolara, wskazania techniczne oraz rosnące stawki fx swap zmniejszające atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych gry na osłabienie polskiej waluty.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję