Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Już jutro rynki mogą odczuć zmienność na parach z GBP. Choć o Brexicie mówi się już niemalże od roku, to jego formalny proces zacznie się właśnie 29 marca. Theresa May po otrzymaniu królewskiej asygnaty pod ustawą Brexit Bill, może zacząć realizację 50 art. Traktatu lizbońskiego. Sprawy nieco komplikują się, kiedy o swoje interesy zaczyna ubiegać się Szkocja.

 

Oczy Europejczyków, unijnych władz i inwestorów zwrócone będą już jutro w stronę Wielkiej Brytanii. Brexit ma nie tylko polityczny wymiar, ale także gospodarczy. Równie istotne znaczenie odgrywa dla inwestorów handlujących na funcie brytyjskim, ale również lokującym swoje środki w Zjednoczonym Królestwie. I tu pojawia się pewien problem, czy będzie ono wciąż „zjednoczone”? Od dłuższego czasu premier Szkocji – Nicola Sturgeon próbowała ubiegać się o włączenie szkockich roszczeń do brexitowych rokowań Theresy May. Brytyjska Premier jednak nie podjęła żadnej próby, by wziąć pod uwagę stronę szkocką. Jak twierdzi Sturgeon:

„Jeśli Szkocja ma być ignorowana w sprawie tak kluczowej, jak dostęp do wspólnego rynku unijnego, to jasnym dla niej jest, że będzie ignorowana zawsze i w każdej innej kwestii.”

Stąd też dziś szkocki parlament ma rozpocząć debatę nad rozpisaniem drugiego referendum rozwodowego Szkocji z Wielką Brytanią. Theresa May w tej sprawie ma również decydujący głos. Premier UK nie zgadza się na ten plebiscyt:

„To nie jest odpowiednia chwila. Trzeba pracować nad tym, aby Szkocja wespół z Wielką Brytanią wypracowały odpowiednie porozumienie z Unią Europejską.”

Szkocja, która nie była przychylna Brexitowi, będzie musiała zdać się mimo wszystko na, to co uda wynegocjować się z UE Theresie May.

Reklama

 

Brexit – rozkład na najbliższy czas

Proces wychodzenia z UE ma potrwać 2 lata. Warto jednak przyjrzeć się harmonogramowi na nadchodzący miesiąc.

29.03.2017 – uruchomienie art. 50 przez Theresę May i poinformowanie Parlamentu UK

30.03.2017 – May przedstawi plan „Great Repeal Bill”

31.03.2017 – Przewodniczący Rady UE roześle 27 państwom członkowskim wytyczne, co do toku rozmów podczas kwietniowego szczytu, dotyczącego negocjacji UE z UK

04.04.2017 – Parlament Europejski przyjmę deklarację o Brexicie

11.04.2017 – spotkanie 27 państw unijnych

24.04.2017 – kolejny szczyt 27 państw unijnych

27.04.2017 – spotkanie ministrów państw członkowskich w Luksemburgu.

 

Reklama

W  unijnym kalendarzu pojawią się również wybory prezydenckie we Francji. Te zaś mogą również wpłynąć na rynki finansowe. Sondaże wciąż pokazują, że duże szanse na wygrana w I turze ma eurosceptyczna Marine Le Pen.  Swojego czasu te same sondaże były nieprzychylne dla notowania euro. W najbliższych miesiącach europejska polityka odegra ważną rolę także na rynkach finansowych.

 

 

 


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane