Dziś Bank Japonii rozpoczął posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej. Ekonomiści i analitycy spodziewają się, że ostatnie działania rządu zmuszą Kurodę do poluzowania polityki pieniężnej i wsparcia w ten sposób ogromnego pakietu stymulacyjnego przygotowanego przez premiera Abe i jego rząd. BoJ znajduje się również pod presją rynków oczekujących luzowania a także waluty, która umacnia się w stosunku do dolara po wczorajszej decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych w USA.
Abe liczy na współpracę banku centralnego i rządu
Premier Shinzho Abe ogłosił w tym tygodniu, że rząd wprowadzi pakiet stymulacyjny o wartości 28 bilionów jenów w celu pobudzenia japońskiej gospodarki i ożywienia inflacji. Pakiet ten jest zdecydowanie większy od wcześniejszych oczekiwań rynkowych. Część obserwatorów uznała to za sygnał od premiera w kierunku szefa Banku Japonii, Haruhiko Kurody, by ten przyłączył się do programu ożywienia gospodarki i skoordynował politykę pieniężną Banku Japonii z polityką fiskalną rządu
Aso nawołuje do działania
Przed ogłoszeniem pakietu stymulacyjnego przez premiera Abe minister finansów Taro Aso zwrócił się do Banku Japonii, by ten kontynuował działania stymulujące:
„BoJ nadal będzie kontynuował działania ukierunkowane na osiągnięcie celu inflacyjnego.” – powiedział we wtorek Aso.
Ten apel w obliczu niskiego poziomu inflacji (od 3 miesięcy roczna dynamika en konsumpcyjnych utrzymuje się na ujemnym poziomie) można odczytać za ‘prośbę’ o dalsze luzowanie polityki pieniężnej.
Jen w tarapatach
Dodatkowym czynnikiem, który nakłada presję na Haruhiko Kurodę i Bank Japonii jest kurs jena. Japońska waluta umacniała się w lipcu na fali oczekiwań silnej stymulacji gospodarki przez rząd i bank centralny. W ostatnim tygodniu jen jednak głównie umacniał się. Patrząc na kluczową parę dla jena – USDJPY – możemy zaobserwować, że po zapowiedzi pakietu stymulacyjnego przez premiera ABE kurs USDJPY podskoczył (jen osłabił się), ale nie był w stanie nawet przetestować ostatnich lokalnych szczytów, co przemawia za możliwym dalszym umocnieniem jena. Dodatkowo scenariusz umocnienia jena wobec dolara wspiera wczorajsza decyzja FED i gołębi komunikat Komitetu (FOMC), które przyczyniły się ostatecznie do osłabienia dolara, również względem jena. Perspektywa dalszych podwyżkę stóp procentowych w USa oddala się, co może skutkować dalszym osłabieniem amerykańskiej waluty. Jeśli Kuroda zawiedzie oczekiwania dotyczące luzowania polityki pieniężnej kurs USDJPY może silnie zniżkować w kierunku poziomu 100,0.
Silny jen jest negatywny dla japońskiej gospodarki, a dodatkowo przyczynia się do hamowania inflacji przez wpływ na obniżenie się cen dóbr importowanych.
Co zrobi Kuroda?
Analitycy szacują, że BoJ może zdecydować się na zwiększenie aktywności w ramach programu skupu aktywów na rynku ETF, choć nie wykluczają, że zwiększona zostanie również wartość skupowanych obligacji rządowych. Oprócz zmian w ramach programu QQE BoJ może zdecydować się również na obniżenie stóp procentowych czego nie robił od niespodziewanej decyzji ze stycznia tego roku. Niższa stopa procentowa miałaby dotyczyć tylko części funduszy deponowanych w banku centralnym.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję