Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Japonia na celowniku agencji ratingowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy wczorajsza decyzja Premiera Shinzo Abe o przesunięciu terminu podwyżki podatku od sprzedaży na 2019 rok będzie miała następstwa dla ratingu Japonii? Wśród trzech głównych agencji ratignowych nie ma jednomyślności w tej kwestii, przy czym obniżka ratingu Japonii mogłaby być kolejnym ciosem w jej silnie zadłużoną gospodarkę.

 

Z punktu widzenia rynków finansowych decyzja o przesunięciu terminu podwyżki podatków nie była zbyt wielkim zaskoczeniem. Takie działanie ze strony rządu było niejednokrotnie sygnalizowane. Rynek walutowy w większości zdyskontował tą informację w kursie jena, choć wczoraj po ogłoszeniu decyzji widoczne były jeszcze ruchy dostosowujące w postaci umocnienia jena. W kwestii wiarygodności kredytowej Japonii konsekwencje decyzji w sprawie podatku są jednak nieco bardziej skomplikowane.

 

Podwyżka podatków jest jednym z kluczowych elementów prowadzonej przez premiera Abe polityki. Kluczową kwestą tzw. Abenomii było pobudzenie gospodarki Japonii, co udawało się w początkowych fazach programu premiera Abe (2012 rok). W dłuższej perspektywie Japonia potrzebuje jednak redukcji ekstremalnie wysokiego długu publicznego (230% PKB!). Obecnie potrzeby krótkoterminowe kłócą się z potrzebami długoterminowymi. W krótkim terminie gospodarka Japonii potrzebuje luźnej (ekspansywna) polityki fiskalnej, gdyż sama polityka pieniężna nie jest w stanie w tym momencie ożywić wzrostu gospodarczego i inflacji. Jednak, jak zaznaczyłem wcześniej, w długim terminie konieczna jest restrykcyjna polityka fiskalna, gdyż bez niej praktycznie niemożliwa będzie redukcja długu publicznego.

Reklama

 

Agencje ratingowe bacznie przyglądają się sytuacji w Japonii, przy czym nie są zgodne co do tego czy przesunięcie podwyżki podatku w czasie może skutkować obniżeniem ratingu kredytowego.

 

S&P Global Ratings

Agencja S&P Global Ratings nie widzi żadnych powodów, by wczorajsza decyzja rządu Japonii wpłynęła na rating kredytowy Japonii. Agencja jest zdania, że odsunięcie podwyżki podatku w czasie nie oznacza, że rząd porzucił działania na rzecz konsolidacji fiskalnej i wierzy, że w momencie, gdy warunki gospodarcze w Japonii będą odpowiednie rząd zacznie wdrażać plan redukcji długu poprzez prowadzenie restrykcyjnej polityki fiskalnej.

Przypomnijmy, że agencja S&P w ubiegłym roku obniżyła rating Japonii z poziomu AA- do A+, czyli 4 poziomy poniżej maksymalnej oceny AAA.

Reklama

 

Fitch

Nieco inaczej na całą sytuacje patrzą eksperci z agencji Fitch. Według nich opóźnienie w podwyżce podatku podważa wiarygodność rządu Japonii i jego zaangażowanie w działania mające na celu redukcję zadłużenia. Agencja zaznacza, że będzie bacznie obserwować sytuację i zaczeka na dalsze szczegóły planu fiskalnego rządu  przed wyciągnięciem wniosków dotyczących wiarygodności kredytowej Japonii.

W kwietniu agencja pozostawiła rating Japonii na swoim poziomie A wskazując, że głównym czynnikiem ograniczającym wiarygodność kredytową Japonii jest ekstremalnie wysoki dług publiczny Agencja spodziewa się, że do końca roku urośnie on do poziomu 245% PKB.

 

Moody's

Reklama

Również agencja Moody's widzi we wczorajszej decyzji zagrożenie dla planu fiskalnego rządu. Agencja w swoim komentarzu zaznaczyła, żeodsunięcie podwyzki podatku w czasie z dużym prawdopodobieństwem opuźni reformę fiskalną i może mieć konsekwencje w postaci obniżenia wiarygodności kredytowej.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama