Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak radzić sobie ze swoimi stratnymi transakcjami i odpowiednio zarządzać ryzykiem

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W handlu groźną sytuacją jest gdy po stracie kiedy inwestor nie zdaje sobie sprawy z tego, że straty są częścią tej gry. Tacy traderzy mogą mieć tendencję do dobijania siebie, rozwijania negatywnej postawy, utraty pewności siebie a w końcu popadania w depresję. Im więcej ponosimy strat, tym staje się to bardziej frustrujące a to w łatwy sposób prowadzi do utraty mentalnego skupienia i pewności siebie.

 

Jedna rzecz, która oddziela od siebie profesjonalnych inwestorów od początkujących jest to, jak radzą sobie z niepowodzeniami i stratami. Każdy trader popełnia błędy. Niektórzy traderzy są demotywowani i pokonywani przez straty, natomiast zwycięzcy uczą się dzięki nim.

Traderzy muszą zrozumieć, że nie zawsze można kontrolować to co się dzieje na rynku. Niekiedy sytuacja nie rozgrywa się tak jak to zaplanowaliśmy i jest to niezależne od tego jak dobrze byliśmy przygotowani. Profesjonaliści skupiają się na tym co mogą kontrolować, a nie na rozważaniach "co by było gdyby...". Możliwość wyboru tego jak reagujemy na niepożądane zdarzenia jest kluczową umiejętnością.

 

Reklama

Najlepsi inwestorzy wiedzą, że nie można cały czas wygrywać. Ani w życiu, ani w handlu. Gdy rzeczy nie idą odpowiednią drogą, rozumieją, że być rozczarowanym to normalna rzecz. Nieodpowiednią postawą jest jednak trwanie w rozczarowaniu. Profesjonalni traderzy mają to zawsze na uwadze. Są oni w stanie przyjąć odpowiedzialność i uznać niepożądaną sytuacje za czasową, nic więcej nic mniej. Tak, to niewątpliwie boli, dlatego oni analizują swoje zagrania, uczą się na błędach, a następnie zwyczajnie się od tego odcinają.

  

Pamiętaj, że profesjonalni traderzy nigdy nie rozpamiętują złych zagrań. Biorą się do dalszej pracy i czekają na to co może się wydarzyć dalej. Trzymają głowy wysoko, nawet w momentach kiedy nie jest łatwo. Zawsze starają się iść do przodu. Nigdy nie zapominają o tym, że jeśli nie doświadczasz porażek to prawdopodobnie nie stawiasz sobie poprzeczki na dostatecznie wysokim poziomie.

 

Oprócz psychologii, która jest kluczowa w celu radzenia sobie ze stratami i frustracją, równie ważne w odnoszeniu zysków w handlu jest zarządzanie ryzykiem i kapitałem. Jeśli pomyślimy spokojnie to zdamy sobie sprawę, że gdy tylko pociągniemy za spust (otwierając transakcję) jedyną rzeczą, która jest zależna od nas, jest zarządzanie ryzykiem (to jak zarządzamy własnymi pieniędzmi). Jeśli na przykład 75% naszych zagrań jest skuteczna, to i tak możesz tracić jeśli Twoje zarządzanie ryzykiem jest nieodpowiednie. Z drugiej strony jeśli 50% Twoich zagrań jest złych, to i tak  możesz osiągać zyski jeśli zarządzanie ryzykiem jest na odpowiednim poziomie.

 

Poniżej przedstawiamy niektóre z kluczowych punktów dla odpowiedniego zarządzania ryzykiem:

  • Nigdy nie dokładaj do stratnych pozycji
  • Strata z pojedynczej pozycji nie powinna przekraczać 3% całkowitego kapitału. Dla przykładu, jest posiadasz konto na którym masz 5000$, nigdy nie powinieneś stracić więcej niż 150$ z pojedynczej transakcji.
  • Jeśli Twoja pozycja zarabia zamknij 1/3 i przesuwaj Stop Loss w celu zabezpieczenia dalszych zysków
  • Zawsze używaj zlecenia Stop Loss, ponieważ niespodziewane wydarzenia mogą wyczyścić nasz depozyt
Reklama

 

Dla inwestorów jest bardzo ważne aby zrozumieć, że zarządzanie ryzykiem jest podstawą do udanych transakcji. Inwestowanie bez odpowiedniego zarządzania ryzykiem jest jak uczestniczenie w grze losowej, gdzie szanse nie są po naszej stronie.

 

Handluj bezpiecznie z Trio Markets

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama