Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak należy obchodzić się z emocjami na rynku

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ludzkie emocje odgrywają bardzo dużą rolę w inwestowaniu i zawieraniu transakcji na rynkach walutowych. Na ogół, jest to główny powód dla którego większość traderów traci kapitał. Świadomość, że ciężko zarobione pieniądze poszły z dymem jest trudna do przyjęcia dla nowego tradera. Dlatego też, najlepszym sposobem radzenia sobie ze strachem, z niepokojem i z chciwością na rynku walutowym jest wcześniejsze zaplanowanie możliwości poniesienia straty i jej przyjęcie.

 

Nie ma nic gorszego, niż emocje, które wpływają na tradera podczas jego handlu. Kiedy zaplanuje konkretną transakcję i kiedy spełnione zostaną odpowiednie warunki, wtedy wreszcie może pociągnąć za przysłowiowy spust. Z nieznanych jednak przyczyn, wykres często odwraca się przeciw niemu, a on zamiast zatrzymać się na docelowym poziomie stop lossa, decyduje się utrzymać zlecenie, a nawet je powiększać. Od tego momentu zaczyna się poważnie denerwować i co dzień patrzy na cenę swojej transakcji, aby mierzyć poziom posiadanych środki na rachunku.

 

Przygotuj się na straty

Alternatywną drogą jest przygotowanie się do ewentualnych strat. Wszystkie strategie handlowe powinny przyjąć założenie, że trzeba będzie przygotować się do poniesienia możliwej straty. Nawet przy zyskownej strategii nie ma pewności, że zyskasz więcej niż stracisz. Więc jeśli zarobisz 500$ na jednej transakcji i stracisz po 50$ na 9 transakcjach (w sumie więc razem 450$), będzie mieć nadal 50$ zysku. Jeśli zrozumiesz, że straty są częścią strategii, będziesz mógł skupiać się istotnych rzeczach takich jak zarządzanie ryzykiem oraz wartością pozycji, którą jesteś gotów stracić w relacji do twoich zysków.

Koncepcja ta może generować lęk wśród nowych traderów, którym trudno jest zrozumieć to pojęcie i przygotować się do przyjęcia strat. W rzeczywistości, po znalezieniu punktu wejścia przed zawarciem transakcji, muszą oni ustalić, ile są skłonni zaryzykować. Gdy to nastąpi mogą określić jak dużą transakcję otworzą.

Reklama

 

Opanuj chciwość

Innym częstym błędem jest zbyt duża chciwość. Wypatrywanie dużych ruchów ceny i ignorowanie ostrożnego zarządzania ryzykiem w konsekwencji doprowadza do pojawienia się strachu i obaw o posiadane środki. Przez zastosowanie stop lossów trader może uniknąć wielu zmartwień, gdy rynek obraca się przeciwko niemu. Rynki nie poruszają się w linii prostej i ostatecznie będzie on musiał ponieść straty jeśli zignoruje ostrożne zarządzania ryzykiem.

Kluczem do uniknięcia lęku, niepokoju i chciwości może być stworzenie planu, który zawiera możliwość poniesienia straty oraz dobrze wyznaczone poziomy take profit. Zapewni to traderom kompleksową strategię, która powinna wyciszyć ich emocje.

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Reklama
Reklama