Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ISIS - jak finansuje się terroryzm

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

CNNMoney zdecydowało się przeprowadzić rozmowy z wojskowymi naukowcami i specjalistami od finansów w sprawie działalności ISIS. Na podstawie tych rozmów oraz po przeanalizowaniu ogromnej ilości raportów ISIS, Departamentu Skarbu USA, Departamentu Obrony USA, ONZ, rządu Wielkiej Brytanii oraz instytutów zajmujących się badaniem organizacji terrorystycznych, przygotowano materiał pokazujących jak świetnie zorganizowaną organizacją pod względem finansów jest ISIS.

 

 

W przeciwieństwie do Al-Kaidy, która finansowała się wykorzystując dotacje zamożnych mieszkańców Zatoki Perskiej, ISIS stara się być bardziej "samodzielną" organizacją. Państwo Islamskiej czerpie zyski z pól naftowych, kopalń minerałów, banków oraz z opodatkowania ludności żyjącej na okupowanych terenach Iraku i Syrii.

 

Reklama

Podatki

Na terenach zajętych przez żołnierzy ISIS żyje około 8 milionów ludzi. Opodatkowanie takiej ilości osób, oraz instytucji pod kontrolą ISI przyniosło ponad 360 mln. dolarów w 2014 roku, a w roku bieżącym może to być nawet 800 mln. dolarów. Według GCSP (Geneva Centre for Security Policy) stawki podatków kształtują się następująco:

- Podatek dochodowy: 10%

- Podatek biznesowy: 10%-15%

- Podatek od sprzedaży: 2%

- Podatek od wypłat w bankach: 5%

Reklama

- Podatek na leki: 10%-35%

ISIS podkreśla, że wszystkie podatki są nakładane w ramach jałmużny, która jest jednym z filarów islamu.

 

Ropa naftowa

Szacuje się, że w 2014 roku ISIS sprzedało ropę o łącznej wartości 500 mln. dolarów. Dzienne wydobycie na poziomie 50 000 baryłek stanowi tylko połowę potencjału regionu, jednak ISIS nie posiada sprzętu ani technologii by w pełni go wykorzystać.

ISIS nie ma możliwości sprzedaży ropy w sposób legalny, lecz nie ma problemów z wejściem na czarny rynek. Państwo Islamskie wykorzystuje infrastrukturę stworzoną przez Saddama Husseina, którą w latach 90-tych ubiegłego wieku przygotowano w celu ominięcia sankcji nałożonych przez rząd USA.

Reklama

 

Ograbianie banków

W 2014 roku ISIS zagrabiło do 1 miliarda dolarów z pieniędzy banków na terenach zdobytych przez swoje wojska. W związku z tym, że takie działania generują jednorazowy dochód, a także poprzez chęć utworzenia sprawnie działającego państwa ISIS inaczej traktuje banki prywatne i banki państwowe. Na te pierwsze nakładane są podatki, natomiast drugie są czyszczone z kapitału.

 

Uprowadzenia

Nie wszystkie państwa decydują się na wykupienie porwanych przez ISIS obywateli. Większość krajów postępuje według zasady "nie płacę terrorystom". Jednak niektóre z nich decydują się na zapłatę okupu. W 2014 roku dochody ISIS z tytułu okupów wyniosły 20-45 milionów dolarów.

Reklama

 

Trzeba zaznaczyć, że ISIS stara się prowadzić działalność jako sprawnie działające państwo/organizacja. Finansuje się wewnętrznie oraz płaci żołnierzom walczącym w jej imieniu. Poza klasycznymi dochodami ISIS czerpie pieniądze również z plądrowania zdobytych terenów, z łapówek oraz z okupów. ISIS dzięki ogromnym przychodom stała się najbogatszą organizacją terrorystyczną na planecie.

 

Żródło: CNN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama