Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś GUS podał tzw. ‘szybki szacunek’ wskaźników inflacji. Według najnowszych danych (za maj) dynamika cen konsumentów spadła.

 

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w maju 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,9% (wskaźnik cen 101,9).” – podaje GUS.

Oznacza to, że inflacja spadła względem kwietnia, gdy wynosiła 2,0% r/r – ekonomiści spodziewali się, że ten poziom utrzyma się również w maju. W mijającym miesiący odnotowano najniższą inflację od stycznia bieżącego roku. Wciąż znajduje się ona w dolnym przedziale celu NBP, który definiowany jest jako 2,5% z możliwością odchylenia o 1 p.p.

 

Inflacja w Polsce 

inflacjainflacja

 

Reklama

Ostateczne dane za kwiecień opublikowane zostaną 12 czerwca o godzinie 14:00. Wtedy dowiemy się również jak na poziom inflacji wpłynęły poszczególne elementy koszyka. Dzisiejsze dane mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec zmianie.

"Celem opracowywania szybkich szacunków jest przyspieszenie udostępnienia użytkownikom danych statystycznych informacji o tendencjach w kształtowaniu się cen konsumpcyjnych, w uzupełnieniu obliczanych zgodnie z Programem Badań Statystycznych Statystyki Publicznej i publikowanych w terminie do 15 dnia kalendarzowego po miesiącu sprawozdawczym danych ostatecznych dot. miesięcznych wskaźników cen."

 

Dzisiejsze odczyty nie wpłynęły na notowania złotego, który dziś jest względnie stabilny w stosunku do euro. Umacnia się za to w stosunku do dolara – kurs

USD/PLN
USD/PLN
3.74
0.33 %
1 tydzień
-3.56 %
1 miesiąc
-7.58 %
1 rok
-6.37 %
5 lat
-8.28 %
zbliża się do minimów trwającego od prawie pół roku trendu spadkowego. Znajduje się przy tym bardzo blisko 1,5-rocznych minimów – ok. 3,7 (obecnie kurs jest już poniżej 3,72).


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane