Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Polsce słabnie

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś GUS podał tzw. ‘szybki szacunek’ wskaźników inflacji. Według najnowszych danych (za maj) dynamika cen konsumentów spadła.

 

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według eksperymentalnego szybkiego szacunku w maju 2017 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca utrzymały się na tym samym poziomie (wskaźnik cen 100,0), a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,9% (wskaźnik cen 101,9).” – podaje GUS.

Oznacza to, że inflacja spadła względem kwietnia, gdy wynosiła 2,0% r/r – ekonomiści spodziewali się, że ten poziom utrzyma się również w maju. W mijającym miesiący odnotowano najniższą inflację od stycznia bieżącego roku. Wciąż znajduje się ona w dolnym przedziale celu NBP, który definiowany jest jako 2,5% z możliwością odchylenia o 1 p.p.

 

Inflacja w Polsce 

Reklama

inflacjainflacja

 

Ostateczne dane za kwiecień opublikowane zostaną 12 czerwca o godzinie 14:00. Wtedy dowiemy się również jak na poziom inflacji wpłynęły poszczególne elementy koszyka. Dzisiejsze dane mają charakter wstępny i mogą jeszcze ulec zmianie.

"Celem opracowywania szybkich szacunków jest przyspieszenie udostępnienia użytkownikom danych statystycznych informacji o tendencjach w kształtowaniu się cen konsumpcyjnych, w uzupełnieniu obliczanych zgodnie z Programem Badań Statystycznych Statystyki Publicznej i publikowanych w terminie do 15 dnia kalendarzowego po miesiącu sprawozdawczym danych ostatecznych dot. miesięcznych wskaźników cen."

 

Dzisiejsze odczyty nie wpłynęły na notowania złotego, który dziś jest względnie stabilny w stosunku do euro. Umacnia się za to w stosunku do dolara – kurs USD/PLN zbliża się do minimów trwającego od prawie pół roku trendu spadkowego. Znajduje się przy tym bardzo blisko 1,5-rocznych minimów – ok. 3,7 (obecnie kurs jest już poniżej 3,72).

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama