Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Inflacja w Polsce: czy dane znów zaskoczą? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Inflacja w Polsce: czy dane znów zaskoczą? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Informacje na dziś

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje szczegółowe dane o inflacji CPI w sierpniu, która według szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni wzrosła do 16,1% r/r z 15,6% r/r w lipcu. Dane te nie powinny stanowić dużej niespodzianki, choć nieznaczna korekta wstępnego odczytu jest możliwa. Dużo ciekawsze będą zwłaszcza dane o zmianach cen w poszczególnych elementach koszyka inflacyjnego, a szczególnie źródła wzrostu cen inflacji bazowej. Według naszych szacunków inflacja bazowa, mierzona jako CPI po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła w sierpniu do 9,9% r/r, zaś jej miesięczny wzrost przyspieszył do ok. 0,8% m/m. Opublikowane dane pozwolą ocenić charakter oraz trwałość tych zmian.

US: Dziś poznamy także dane amerykańskie za sierpień. O godz. 14:30 opublikowany zostanie odczyt sprzedaży detalicznej, która według konsensusu prognoz była stabilna (0,0% m/m). Natomiast w przypadku produkcji przemysłowej (godz. 15:15) oczekiwany jest wzrost o 0,2% m/m. Dane te powinny potwierdzić stabilną kondycję gospodarki amerykańskiej, co wraz z wtorkowym wyższym od prognoz odczytem inflacji CPI w sierpniu będzie wspierało oczekiwania podwyżki stóp procentowych Fed w przyszłym tygodniu o kolejne 0,75 pkt proc.

 Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

EU: Przewodnicząca Komisji Europejskiej U.von den Leyen przedstawiła wstępne założenia pakietu związanego z kryzysem energetycznym w Unii Europejskiej. Obejmuje on m.in. ograniczenie całkowitego zużycia energii elektrycznej o 10%, przy czym co najmniej o 5,0% podczas najwyższej dobowego szczytu cen. Rozwiązania obejmują także maksymalną cenę energii elektrycznej, jaką pobierać mogą jej producenci. Dodatkowo ma zostać wprowadzony podatek od zysków firm energetycznych, a przychodny z niego mają zostać przeznaczone na dopłaty dla gospodarstw domowych. Na ten moment nie wiemy czy i w jakiej formie propozycje te zostaną zaakceptowane przez państwa członkowskie UE.

EZ: Produkcja przemysłowa w cenach stałych w strefie euro spadła w lipcu o 2,3% m/m, po wzroście o 1,1% m/m w czerwcu. Dane okazały się sporo niższe od konsensusu prognoz, aczkolwiek szacunki zaburzane są przez zmienny przemysł wytwórczy Irlandii, gdzie w lipcu produkcja spadła aż o 18,9% m/m. Niemniej spadki produkcji odnotowano też w największych gospodarkach w strefie euro: m.in. w niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej. Spadki produkcji w przemyśle w Eurolandzie były już spodziewane, gdyż wskazywały na to wskaźniki koniunktury, np. PMI. W naszej ocenie o poprawę sytuacji w tym sektorze w nadchodzących miesiącach będzie bardzo trudno zważywszy na słabnące zamówienia, rosnące koszty oraz możliwe zaburzenia dostaw nośników energii. Jak zaznaczaliśmy już wcześniej recesja w gospodarce euro w najbliższych kwartałach staje się dla nas scenariuszem podstawowym.

 Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Reklama

 

 

Rynki na dziś

Sytuacja na rynku walutowym pozostaje uśpiona. Dotyczy to zarówno eurodolara, który stabilizuje się nieco poniżej parytetu, jak i kursu EUR/PLN, którego krótkoterminowym punktem równowagi jest poziom 4,72. Nie uważamy, by dzisiejsze finalne dane o inflacji CPI w Polsce – w sytuacji odczytu zgodne ze wstępnym szacunkiem – mogłyby wpływać na polskie aktywa. Potencjalnym źródłem zmienności mogą okazać się natomiast dane z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa), które kanałem eurodolara mogą wpływać na polską walutę. Wyższe od oczekiwań dane umacniałyby dolara a tym samym wynosiły parę EUR/PLN w okolice 4,74. Wydarzeniem dnia na rynku długu będzie przetarg zamiany, podczas którego Ministerstwo Finansów zaoferuje do sprzedaży serie OK0724, PS0527, WZ1127, DS0432, WZ0533 i WS0447 a odkupi: WS0922, WZ1122, PS0123 i OK0423.

Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Dziś szczegóły krajowej inflacji CPI w sierpniu. Jak zareaguje kurs euro do złotego (EUR/PLN)? [aktualne ceny EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama