Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Indeks Ifo rozczarował niemiecką gospodarkę. Sprzedaż detaliczna potwierdza ożywienie w Polsce

|
selectedselectedselected
Dziennik ING: Indeks Ifo w Niemczech poniżej oczekiwań w czerwcu. Podtrzymane ożywienie w krajowej sprzedaży detalicznej w maju.
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Indeks Ifo w czerwcu poniżej oczekiwań

 • Słaby odczyt indeksu Ifo w czerwcu (88,6pkt., poniżej konsensusu 89,4pkt. oraz poniżej 89,3pkt. w maju) był zbieżny z piątkowym odczytem wskaźników PMI, który przyniósł silne pogorszenie koniunktury w przemyśle i lekkie pogorszenie w usługach. Badanie Ifo obejmuje szeroką próbę 9tys. firm z różnych branż – przetwórstwa, usług i budownictwa.
 • W Ifo pogorszył się komponent oczekiwań (89pkt., poniżej konsensusu 91pkt. oraz poniżej 90,3pkt. w maju), podczas gdy komponent ocen sytuacji bieżącej utrzymał się na poziomie 88,3pkt., blisko konsensusu 88,4pkt.
 • Gospodarka niemiecka wciąż nie może wejść na tory ożywienia, pomimo silnego wzrostu wynagrodzeń i poprawy zaufania konsumentów. Spodziewamy się pewnej cyklicznej poprawy w miesiącach letnich, choć gospodarka zmaga się z problemami strukturalnymi m.in. spadkiem konkurencyjności, niedopasowaniem na rynku pracy, podwyższonymi cenami energii.

 

Dziś dane z rynku nieruchomości i zaufanie konsumentów wg Conference Board w USA

 • Dziś poznamy indeks cen domów S&P/Case-Shiller (nasza prognoza 0,2%m/m i 6,9%r/r, poprzednio 0,3% i 7,4%) i indeks cen nieruchomości FHFA za kwiecień oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board w USA za czerwiec (nasza prognoza 100pkt., poprzednio 102pkt.). Zaplanowane są wystąpienia przedstawicieli Fed (Cook, Bowman).

 

Zobacz także: Ceny paliw w Polsce mogą mocno zaskoczyć kierowców! Mamy nieciekawe prognozy… Zobacz, ile kosztuje paliwo dzisiaj – 25.06.2024

 

Wiadomości krajowe

Podtrzymane ożywienie w sprzedaży detalicznej, konsumpcja i popyt wewnętrzny będą głównym motorem wzrostu gospodarczego w tym roku

 • Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 5,0%r/r podtrzymując trend z 1kw24 (5,4%r/r). Dane były zbliżone do konsensusu (5,0%r/r) i lepsze niż przed miesiącem (4,1%r/r). Także dane odsezonowane wskazują na solidny wzrost o 3,3%m/m, po nieco słabszym odczycie kwietniowym.
 • Utrzymuje się wysoki wzrost sprzedaży samochodów. Nastąpiło także mocne odbicie w kategorii pozostałe (markety budowlane).
 • Wciąż słaba pozostaje sprzedaż innych dóbr trwałych (odzież, meble, elektronika) oraz żywności. Kwietniową słabość sprzedaży żywności wyjaśnialiśmy przez przesunięcie Świąt Wielkanocnych. Ale w maju również utrzymał się roczny spadek w tej kategorii, możliwe iż część konsumentów zrobiła zapasy w obawie przed wzrostem cen po przywróceniu VAT, co zaniża wyniki kolejnych miesięcy.
 • Wysoki wzrost dochodów wskazuje na kontynuację wzrostu konsumpcji, w tym roku ożywienie PKB będzie głównie polegało na popycie wewnętrznym.
 • Pokazują to opublikowane już dane z Niemiec. Słabe Ifo potwierdziło niestety osłabienie w przemyśle jakie pokazał wcześniej PMI. Dane z końca 1kw24 sugerowały, że ożywienie w niemieckim przemyśle w końcu nadeszło, ale ostanie wskaźniki z Polski (produkcja za maj) i Niemiec temu zaprzeczają.
 • Widzimy ryzyko, że tempo PKB w 2kw24 będzie niższe niż prognozowane przez nas dotychczas 3,0%r/r.

 

GUS: Kolejny słaby miesiąc w budownictwie

 • Produkcja budowlano-montażowa spadła w maju o 6,5%r/r (istotnie poniżej konsensusu -3,8%), po spadku o 2,0%r/r w kwietniu. Podobnie jak w przypadku przemysłu, trudno jest oszacować wpływ dwóch długich weekendów majowych na aktywność sektora budowlanego, ale najprawdopodobniej był on istotny. 2kw24 będzie kolejnym ze spadkiem wartości dodanej w budownictwie i najprawdopodobniej spadkiem inwestycji ogółem.
 • W podziale na branże, nadal słabą aktywność notują deweloperzy. Budowa budynków spadła o 5,4%r/r, po -5,9%r/r miesiąc wcześniej. Według firm analizujących rynek nieruchomości, na początku roku do oferty wprowadzano mieszkania zdecydowanie szybciej niż sprzedawano. W niektórych miastach liczba mieszkań w ofercie zbliża się do rekordów. Duży wzrost cen mieszkań na przełomie 2023/2024 spowodował, że nawet przy wsparciu publicznym wielu osób na własną nieruchomość nie stać. Jednocześnie termin wprowadzenia nowego programu rządowego nie jest znany.
 • Powiązana z inwestycjami publicznymi budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej spadła o 6,6%r/r po wzroście o 7,8% r/r miesiąc wcześniej. Za duże odbicie tej kategorii w kwietniu najprawdopodobniej odpowiadał korzystny układ kalendarza. W maju efekty kalendarzowe działały z kolei na minus. Co więcej, uruchamianie projektów z KPO i nowego budżetu UE przebiega niestety wolno. Dlatego uważamy, że na wyraźniejsze odbicie prawdopodobnie poczekamy aż do 2025, kiedy absorbcja środków z UE powinna nabrać tempa.

 

NBP: Wzrost podaży pieniądza w maju dzięki depozytom przedsiębiorstw

 • Podaż pieniądza (M3) w maju wzrosła o 8,0%r/r (konsensus 7,4%r/r) wobec 7,4%r/r przed miesiącem, podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 1,0%. Podaż pieniądza rosła głównie dzięki wzrostowi depozytów przedsiębiorstw. Po pojedynczych danych trudno wskazać na zmianę trendu, ale w poprzednich miesiącach dynamika depozytów firm hamowała (w ujęciu realnym), prawdopodobnie ze względu na kurczące się marże. Natomiast w sektorze gospodarstw domowych nominalna wartość zaliczanych do podaży pieniądza M3 depozytów i innych zobowiązań nieznacznie spadła. Mogło to być związane z kolejnym (i rekordowym w tym oku) miesiącem wysokiej sprzedaży detalicznych obligacji Skarbu Państwa.

 

MF: Ministerstwo Finansów zaniepokojone wpływami z VAT

 • Podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, wiceminister finansów J. Drop powiedział, że ostatnie wyniki wykonania budżetu są bardziej niepokojące i MF przygląda się wpływom z VAT. Dodał, że wykonanie wpływów z VAT na początku roku było dobre, ale ostatnie dwa miesiące są znacznie gorsze i sytuacja będzie monitorowana.
 • Już na etapie przygotowywanie tegorocznego budżetu, wskazywaliśmy, że dochody z VAT mogą być zawyżone, co może skłonić MF do przeprowadzenia nowelizacji budżetu.
Reklama

UE: Polska otrzymała €0,7mld z unijnego Funduszu Modernizacyjnego na inwestycje energetyczne.

 • Komisja Europejska wypłaciła 10 krajom członkowskim niemal €3mld euro z Funduszu Modernizacyjnego (FM), przeznaczonego na inwestycje energetyczne, z czego €0,7mld trafiło do Polski. Z FM mogą korzystać kraje o najniższych dochodach w UE: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Słowacja i Rumunia. Do tego ostatniego kraju trafiło ponad €1mld.
 • Środki w FM pochodzą ze sprzedaży dedykowanej puli uprawnień do emisji CO2 (EUA) i są dystrybuowane przez KE w transzach na podstawie projektów zgłaszanych przez kraje. Od stycznia 2021, KE wypłaciła łącznie €12,7mld, wczorajsza wypłata była najwyższa z dotychczasowych. Oprócz wspomnianej grupy krajów, od stycznia br. beneficjentami FM są także Grecja, Portugalia i Słowenia.

 

Eurostat: ponad połowa polskiego eksportu w 2023 była rozliczana w euro, a większość importu w US$

 • Zgodnie z danymi Eurostatu, 51,6% polskiego eksportu w 2023 było rozliczne w euro, 28,5% w US$, 7,5% w innych walutach krajów UE, a 12,2% w pozostałych walutach. W przypadku importu dominował US$ (62,6%), następnie euro (26,4%), inne waluty krajów UE – 6,1%, a pozostałe waluty 4,8%.

 

MFiPR: Rewizja KPO powinna zostać sfinalizowana do końca lipca. Krytyka ETS2

 • Minister Funduszy i Polityki Regionalnej K. Pełczyńska Nałęcz powiedziała, że negocjacje z KE dot. rewizji KPO są zaawansowane w 95% i powinny zostać sfinalizowane do końca lipca/początku sierpnia. Polska planuje złożyć drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO pod koniec sierpnia lub na początku września, a środki mają trafić do Polski do końca roku. Pełczyńska-Nałęcz dodała, że prawdopodobna jest kolejna rewizja KPO w 1poł25.
 • Minister skrytykowała założenia systemu ETS2, zakładającego rozszerzenie unijnego systemu handlu emisjami CO2 o transport i budynki, które ma wejść w życie w 2027 wraz z osłonowym Społecznym Funduszem Klimatycznym, finansowanym z wpływów w ETS2. Minister wskazała na konieczność dyskusji w tej sprawie na najbliższej Radzie Europejskiej.

 

MON: wydatki na obronność w tym roku prawie PLN160mld

 • MON poinformował, że w 2024 wydatki na obronność wyniosą około PLN159,9mld, co będzie odpowiadać 4,2% PKB. Wydatki będą przeznaczone na zakupy sprzętu, rozwijanie zdolności operacyjnych i zwiększenie gotowości bojowej wojska. Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, Polska przeznacza co roku na obronę narodową co najmniej 3% PKB.
 • Według danych NATO, w relacji do PKB, Polska wydaje na obronę najwięcej spośród wszystkich członków Sojuszu (według szacunków NATO 4,1% PKB w 2024).

 

26 VI przetarg sprzedaży SPW

 • Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że 26 czerwca zaoferuje do sprzedaży obligacje o łącznej wartości PLN3-5mld, serii OK0426, PS0729, WZ1129, DS0432, DS1034 i IZ0836. Pierwotnie miał to być przetarg zamiany, ale MF poinformowało o zmianie w piątek.

 

Komentarz rynkowy

€/PLN poniżej 4,30

 • Początek tygodnia przyniósł dalsze umocnienie złotego. Kurs €/PLN przełamał wsparcie w okolicach 4,31 i bez większych oporów dotarł do kolejnego w okolicach 4,29. Złotemu pomogło niespodziewane osłabienie dolara oraz widoczny na wielu rynkach powrót kapitału do Europy, po wcześniejszej wyprzedaży spowodowanej ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji . Kurs €/US$ wzrósł z niecałych 1,07 do 1,0740, mimo rozczarowania kolejnymi danymi z Europy (tym razem Ifo z Niemiec).
 • Poniedziałek przyniósł natomiast niewielkie zmiany na bazowych rynkach długu. Po słabym wyniku niemieckiego PMI inwestorzy raczej zakładali również słabszy wynik Ifo. Choć pierwsza tura wyborów we Francji nastąpi już w ten weekend, sytuacja na europejskich rynkach długu się uspokoiła.
 • Na SPW dominowały spadki rentowności, w skali do 5pb. Zainteresowaniu długiem sprzyjał ogólnie lepszy sentyment dla walut EM, a także umocnienie złotego.

 

Reklama

 

Odbicie kursu €/US$, ale wiele ryzyk przed nami

 • Wczorajsze odbicie €/US$ to sygnał pokazujący, że kapital wraca do Europy, po wcześniejszej wyprzedaży spowodowanej ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji. Widać to także na rynkach akcji, czy obligacji korporacyjnych w Europie. Euro wspiera (szkodzi dolarowi) także historycznie słaby jen i obawy, że w którymś momencie może interweniować Bank Japonii.
 • Przedstawiciele skrajnej prawicy we Francji próbują uspokajać rynki za pomocą komentarzy nt polityki fiskalnej. Aby euro mogło kontynuować umocnienie debata prezydencka w USA powinna pokazać brak istotnej przewagi Trumpa.
 • Inne ryzyka dla kontynuacji umocnienie euro to ostatnie dane z Europy, które potwierdziły, że EBC prawdopodobnie będzie kontynuować obniżki stóp wobec rozczarowującego tempa ożywienia gospodarczego i dezinflacji. Banki centralne poza USA rozpoczęły cięcia (ECB, SNB, BoC, Riksbank) albo wkrótce rozpoczną (BoE), podczas gdy Fed postawił dosyć wygórowane warunki, które muszą być spełnione do rozpoczęcia cięcia w USA, co wspiera dolara. To czy ta rozbieżność między Fed a resztą świata będzie kontynuowana zależy od kolejnych danych z USA, szczególnie payrolls ale to dopiero w następnym tygodniu. W tym tygodniu nie spodziewamy się, aby coś ten obraz istotnie zmieniło.
 • Wygląda na to, że spadek pary €/PLN do tegorocznych minimów może nastąpić szybciej niż zakładaliśmy. Przełamanie wsparcia na 4,31 otwiera drogę do ruchu w okolice 4,25 na przełomie miesiąca. Wygląda na to, że inwestorzy odbudowują pozycje carry trade, czyli pożyczają w walutach o niższym oprocentowaniu a lokują w tych o wyższym. Złoty radzi sobie przy tym lepiej niż np. szereg walut LatAm. Możliwe, ze po sporych stratach z poprzednich tygodni i wątpliwościach co do ścieżki obniżek w USA, zainteresowanie tamtym regionem spadło, przynajmniej na razie.
 • W 3kw24 nadal widzimy też perspektywę zejścia pary €/PLN do około 4,20. Fundamenty stojące za złotym pozostają pozytywne. Inwestorzy nadal liczą na napływy środków z UE i przynajmniej częściową ich wymianę na PLN na rynku. Nakładają się na to relatywnie wysokie stopy NBP, czy nadwyżka w bilansie obrotów bieżących Polski. Ryzykiem pozostają głownie obawy geopolityczne, związane z wyborami prezydenckimi w USA.

 

Spokojniej na rynkach długu

 • W tym tygodniu bazowe rynki długu powinny utrzymać się w trendzie bocznym, lub lekko umocnić (spadek rentowności). Rosną szanse na szybką kontynuację obniżek stóp przez EBC. Przynajmniej na razie spadła natomiast niepewność na rynkach związana z wyborami we Francji, co nie sugeruje dużych zmian na krzywej niemieckiej. Dla umocnienia Trasuries potrzebujemy kontynuacji słabych danych z USA. Nie liczymy na zaskoczenia piątkową inflacją PCE, a kluczowe payrolls poznamy dopiero w przyszłym tygodniu.
 • W kraju także liczymy na stabilizację papierów. Umocnienie złotego poprawia postrzeganie długiego końca, nadszarpnięte po objęciu Polski procedurą nadmiernego deficytu EDP. Ostatnia seria danych z kraju nie zmieniła z kolei perspektyw dla kolejnych decyzji RPP. Po sporym rozczarowaniu wynikami przemysłu, wzrost sprzedaży detalicznej okazał się solidny, ale jednocześnie słabość niemieckiego przemysłu podkopuje tempo odbicia polskiego eksportu i przemysłu, co oznacza ryzyko słabszego wzrostu PKB w 2kw24.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING Bank Śląski analizy i komentarze

Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Reklama
Reklama