Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ifo - rekordowe odczyty, złoto leci w dół

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dzisiejsze odczyty z gospodarki Niemiec miały bardzo pozytywną wymowę na temat kluczowej gospodarki strefy euro. Lepsze od oczekiwań wartości indeksów Ifo nie umocniły jednak euro, ale wywołały silną reakcję na rynku złota.

 

Indeksy instytutu Ifo tworzone są na podstawie kwestionariuszy zawierających odpowiedzi niemieckich przedsiębiorców na pytania dotyczące obecnej i przyszłej koniunktury gospodarczej. 

Wskaźniki publikowane przez instytut Ifo to:

  • wskaźnik oczekiwań biznesowych w Niemczech,
  • wskaźnik bieżącej analizy sytuacji w Niemczech,
  • wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech.

Wszystkie trzy indeksy dla czerwca odnotowały wzrost, co jest pozytywnym zaskoczeniem, gdyż prognozy były nieznacznie negatywne.

Reklama

Wskaźnik nastrojów biznesowych odnotował piąty z rzędu wzrostowy miesiąc i zameldował się na poziomie 115,1 (wzrost z 114,6). Prognozowano spadek do poziomu 114,4. Bieżący poziom jest najwyższym w historii publikacji instytutu.

Rekordy bije również indeks dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej, który rośnie dziesiąty miesiąc z rzędu. Teraz wzrósł z 123,3 do 124,1 (prognoza: 123,3).

Wskaźnik oczekiwań biznesowych wzrósł z 106,5 do 106,8 (prognoza: 106,4).

 

Nastroje biznesowe w Niemczech 

ifoifo

 

Reklama

Dobre odczyty nie przełożyły się na umocnienie euro. Notowania EUR/USD dziś po teście oporu w okolicy 1,1207 zniżkowały. Na publikację zaskakująco zareagował natomiast rynek złota. Cena surowca w związku z optymizmem dotyczącym kluczowej gospodarki strefy euro obsunęła się o 17 dolarów, czyli prawie 1,4%.

 

Złoto - M5

złotozłoto

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama