Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP

|
selectedselectedselected
Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Agresja Rosji na Ukraina wywołała gwałtowny wzrost awersji do ryzyka, powodując silne osłabienie złotego do głównych walut. W największym stopniu do dolara. Kurs USD/PLN rośnie o 16 gr do 4,2188 zł, a dolar jest najdroższy od dwóch lat.

Szwajcarski frank wystrzelił w górę o 14,4 gr do 4,5660 zł, wyznaczając nowe historyczne rekordy. Kurs EUR/PLN rośnie o 10,9 gr do 4,6979 zł, co jest poziomem nieoglądanym od końca listopada 2021 roku.

 

Wykres dzienny USD/PLN

Reklama

Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP - 1Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP - 1

Źródło: Tickmill

 

Wykres dzienny EUR/PLN

Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP - 2Gwałtowna przecena złotego. Potrzebna interwencja NBP - 2

Reklama

Źródło: Tickmill

 

Duża przecena złotego nie jest przypadkiem odosobnionym

Równie mocno tracą waluty Węgier i Czech. Czy atak Rosji na Ukrainę wywoła jeszcze głębszą wyprzedaż polskiej waluty, wywołując problemy gospodarcze i znacząco zwiększając i tak już ogromną presję inflacyjną w Polsce?

Wyprzedaż złotego w sytuacji, gdy znacząco rośnie awersja do ryzyka, jest czymś naturalnym. Szczególnie w sytuacji, gdy polska waluta już wcześniej nie była przesadnie silna. Jednak scenariusz jego dużej przeceny niekoniecznie musi się zrealizować. Narodowy Bank Polski ma niezbędne instrumenty, żeby złotego obronić. Pierwszym jest słowna interwencja. Następnie faktyczny interwencja na rynku w celu umocnienia złotego. I obie te rzeczy mogą nastąpić już wkrótce. Prezes Adam Glapiński wielokrotnie bowiem powtarzał, że interwencje są zarezerwowane na sytuacje, kiedy kurs walutowy zachowuje się niestabilnie.

Największą siłę rażenia ma jednak wymiana środków, które Polska otrzymuje z Unii Europejskiej, nie w NBP jak dotychczas, ale na rynku walutowym. To zapewniłoby trwałe wsparcie dla złotego.

Reklama

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marcin Kiepas

Marcin Kiepas

Analityk Tickmill UK Ltd


Reklama
Reklama