Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Goldman Sachs - 25% szans na podwyżkę stóp we wrześniu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Goldman Sachs uważa, że szanse na podwyżkę stóp procentowych przez FED we wrześniu wynoszą 25%. To więcej niż sądzi rynek, ale amerykański bank również obniżył swoje oczekiwania po wczorajszych gołębich wypowiedziach Lael Brainard.

 

Goldman Sachs jeszcze do wczorajszego wieczora dawał wrześniowej podwyżce  40% szans - więcej niż rynki, które wskazywały na 21% (w piątek było to jeszcze 24%). Po komentarzu Lael Brainard, która stwierdziła, że konieczna jest ostrożność w znoszeniu ekspansywnej polityki pieniężnej Goldman Sachs, podobnie jak rynki, stracił nadzieję na wrześniową podwyżkę, tnąc swoje prognozy z 40% do 25%. Obecne prawdopodobieństwo w oczach rynków finansowych to 18% (na podstawie rynku kontraktów terminowych na stopę procentową FED) choć po wypowiedzi Brainard wynosiło ono 15%.

 

"Brak sygnału (dotyczącego podwyżki stóp procentowych - red.) jest znaczący, ponieważ gdyby podwyżka stóp procentowych była prawdopodobna, FOMC dołożyłby wszelkich starań by podnieść oczekiwania rynków względem podwyżki" - zaznaczyli w swoim komentarzu ekonomiści Goldman Sachs.

Reklama

Mimo wszystko ekonomiści GS zaznaczyli, że niechętnie obniżyli swoje subiektywne oceny prawdopodobieństwa pod wyżki, ze względu na niepewność co do intencji FED-u.

 

Jeden gołąb przegoni stado jastrzębi?

Trzeba zauważyć, że spora liczba przedstawicieli Rezerwy Federalnej w ostatnim czasie sygnalizowała to, że gospodarka USA zmierza w dobrym kierunku,  a wskaźniki makroekonomiczne, takie jak stopa inflacji i stopa bezrobocia, zbliżają się do poziomów docelowych. Taki rozwój wydarzeń umożliwia kontynuację planowanego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Trzeba pamiętać, że Lael Brainard to tylko jeden głos w FOMC, który liczy sobie obecnie dziesięciu członków. Pytanie brzmi: czy koalicja jastrzębi będzie na tyle silna by przeforsować podwyżkę stóp procentowych we wrześniu, biorąc pod uwagę zbliżające się wybory prezydenckie i niepewność związaną z ich wynikiem.

 

FED musi się spieszyć

Reklama

Jeśli FED nie zdecyduje się na podwyżkę we wrześniu to kolejne okazje będzie miał dopiero w listopadzie oraz w grudniu (na ten miesiąc wskazują rynki - prawdopodobieństwo 57,1%), przy czym podwyżka w listopadzie byłaby mało prawdopodobna, gdyż FED preferuje dokonywać zmian podczas posiedzeń kończących się konferencją prasową. Takim posiedzeniem będzie dopiero grudniowe spotkanie. Odwlekając podwyżkę FED naraża się również na to, że w międzyczasie wystąpią zdarzenia, które mogą przeszkodzić w kolejnej podwyżce, co kilkukrotnie zdarzyło się już w tym roku. Kolejnym argumentem przemawiającym za pośpiechem (choć trudno nazywać pośpiechem sytuację, w której ostatnia podwyżka w planowanym cyklu miała miejsce w grudniu ubiegłego roku) jest to, że przyszłoroczny skład FOMC będzie mniej jastrzębi od obecnego. Miejsce trzech jastrzębi i jednego gołębia zajmą cztery gołębie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama