Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

George Soros ponownie ostrzega przed Brexitem

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Legendarny inwestor George Soros ostrzega przed „poważnymi konsekwencjami” dla brytyjskiego rynku pracy oraz finansów, po wyjściu z UE.

 

W swoim artykule w The Guardian mówi, że sterling bardzo straci jeżeli w czwartek zwycięży obóz „wyjściowy”. Inni prezesi firm ostrzegają, że w tym przypadku wzrosną za to ceny jedzenia oraz innych dóbr.

Jednak obóz przeciwny twierdzi, że Wielka Brytania będzie lepiej prosperować poza Unią Europejską. „Unia jest kosztowna, zbiurokratyzowana i ślepa na to jaki ma wpływ na finanse obywateli oraz rosnące ceny energii”, mówi Matthew Elliott, który oskarża Sorosa o chęć pozostania w Unii, w celu możliwości wywierania nacisków na Brukselę.

 

Reklama

George Soros wzbił fortunę, grając przeciwko funtowi podczas czarnego piątku w 1992 roku, teraz komentuje, że Brexit okaże się znacznie bardziej brzemienny w skutkach. „Cena funa spadnie o 15% lub 20% w przypadku Brexitu, możliwe że osiągnie poziom 1.15 w stosunku do USD, będzie to miało także niemal natychmiastowy wpływ na rynek pracy” komentuje inwestor. Dodaje także „Głosujący są ignorantami, nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje niesie ze sobą Brexit. Wydaje im się, że opuszczenie UE nie będzie miało żadnego wpływu na ich sytuację finansową”.

Opowiadający się za wyjściem z Unii Michael Gove stara się bagatelizować wypowiedzi Sorosa: „historia pokazała, że prognozy ludzi mających w czymś spory interes z reguły są mylne. George Soros mówił, że Wielka Brytania powinna przyjąć euro ponieważ to stabilna waluta, dziś widzimy jak euro pogrąża kontynent.”

 

Wyższe ceny żywności

Według właścicieli największych sieci sklepów takich jak Tesco czy Sainsbury, spadek wartości funta do spółki ze zmniejszeniem się podaży na skutek zmiany warunków handlu z UE spowoduje, że ceny takich produktów jak żywność, napoje czy ubrania poszybują w górę. Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii mogą na tym stracić średnio 580 funtów w wymiarze rocznym.

Agencje swoje prognozy stawiają w oparciu o kalkulacje nowych taryf handlowych jakie nałożone zostaną na Wielką Brytanię w momencie opuszczenia Unii.

Reklama

 

Zauważalnie ubożsi

George Soros twierdzi także, że możliwości Banku Anglii w celu zapobiegnięcia krajowej recesji, mogą być niewystarczające, w szczególności, że niektóre z narzędzi są już w użyć w celu wyciągnięcia kraju z problemów jakie spowodował globalny kryzys finansowy. „60 lat inwestowania nauczyło mnie, że jedynymi osobami, które wyciągną profity z tej sytuacji będą spekulanci. Dzisiejsze instrumenty finansowe pozwalają na znaczne wzbogacenie się w takich sytuacjach, dlatego traderzy wykorzystają każdą okazję jaką dadzą im Brytyjczycy. Brexit z kilku ludzi zrobi miliarderów, jednak większość społeczeństwa znacząco zubożeje” mówi inwestor.

 

Dodatkowa robota dla banków

Jak podają różne źródła, dla większości banków inwestycyjnych, noc z 23 na 24 czerwca będzie dodatkowym dniem pracy, ponieważ w przypadku Brexitu wszyscy oczekują zmienności przewyższającej tą z czarnego piątku mającego miejsce w 1992 roku.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama