Mamy już w tej chwili najważniejsze wydarzenie rynkowe w tym tygodniu (z tych bardzo ważnych został jeszcze jutrzejszy odczyt NFP w Stanach Zjednoczonych). Dzisiaj o godzinie 13 poznaliśmy decyzję Banku Anglii w sprawie wysokości stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami BoE obniżył stopę procentową o 25 punktów bazowych. Samo obniżenie stopy nie okazało się jednak wystarczającym bodźcem dla wsparcia gospodarki, jako że rozszerzony został program skupu aktywów. Faktem, który również trudno przeoczyć jest to, że za obniżeniem stóp głosowali wszyscy członkowie rady Banku Anglii. Sprawdźmy w takim razie jak te wydarzenia poskutkowały na sytuację na głównej parze walutowej z funtem czyli GBPUSD.
GBPUSD, M5
Już na parę minut przed ogłoszeniem decyzji o stopach rynek wykonał bardzo dynamiczny spory spadek – w przysłowiową minutę kurs GBPUSD obniżył się o około 65 pipów. Po ogłoszeniu decyzji spadki jeszcze bardziej nabrały na sile – rynek w przeciągu 30 minut w sumie skończył spadki z zasięgiem ponad 200 pipów. Przez resztę dnia cena zaliczyła już pierwszą korektę dzisiejszych spadków, która wynosiła 70 pipów od dzisiejszego minimum. Następnie spadki nie zostały pogłębione i cena znajduje się teraz we wnętrzu stosunkowo sporego trójkąta jak na tak niski interwał jak M5. Wybicie dołem z formacji może zapoczątkować nową falę spadków, natomiast przekroczenie górnego ograniczenia i tym samym wejście ceny w zakres chmury spadkowej może dać sygnał na większą korektę – celem dla ceny powinno być zniesienie połowy dzisiejszego ruchu spadkowego, które jest na poziomie 1.3226.
GBPUSD, Dzienny
Warto jeszcze spojrzeć na dzisiejszy ruch w perspektywie większego interwału. Patrząc na wykres dzienny GBPUSD warto zauważyć kolejną formację trójkąta, która utworzyła się poprzez ruch ceny po czerwcowym referendum. Dzisiejsze spadki wybijają tę formację dołem. Tym samym generowany jest sygnał przebicia linii Kijun sen. Jeśli do końca sesji nie nastąpi większa korekta – na rynku znowu przewagę będzie miała podaż.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję