Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Garść istotnych rynkowych informacji

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień jest bogaty w wydarzenia makroekonomiczne. Poznamy m.in. dane PMI ze świata, a także PKB m.in. USA i Niemiec. Z 4. na świecie gospodarki świata poznamy także indeks Ifo. Ponadto opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, a także odbędzie się posiedzenie OPEC w Wiedniu. Zapraszamy na naszą cotygodniową prognozę makroekonomiczną.

 

Dane PMI prognozują gospodarczą przyszłość

Dane PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług, opublikowane zostaną we wtorek. Kraje, jakie są brane pod uwagę to liczące się na świecie gospodarki, a są nimi: Francja, Niemcy, Strefa Euro oraz USA. Przykładowo prognoza PMI dla przemysłu w Stanach wynosi 53, co byłoby solidnym odczytem. Zasadniczo odczyty powinny być dobre i wskazywać na wzmożoną ekspansję gospodarczą.


Dobre dane z Niemiec w zasięgu ręki

We wtorek poznamy także niemniej istotny odczyt, jakim będzie finalny odczyt PKB Niemiec, czyli 4. Światowej gospodarki, za I kw. 2017 r. Prognoza zakłada wzrost kwartalny na poziomie 0,6%, a w ujęciu rocznym 1,7%. Na tle historycznych odczytów powinien to być zadowalający wynik. Dodatkowo w tym samym dniu, poznamy indeks instytutu Ifo za maj. Obok, ZEW-u (mniej istotny od Ifo) jest to wskaźnik nastrojów mający dużą wartość prognostyczną. Liczymy tutaj na solidny odczyt. W tym kontekście warto obserwować notowania funduszu Investor Niemcy.

 

Ważne informacje z USA

Reklama

Z kolei już w środę opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC, czyli Federal Open Market Committee (Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku). Jest to organ ustalający docelowy poziom podaży pieniądza w USA. Jednym z narzędzi wykorzystywanym przez FOMC w tym celu jest ustalanie wysokości stóp procentowych. Co ważne obecnie rynek wycenia 2,5 podwyżki w 2017 roku, chociaż FED zakłada łącznie 3 podwyżki. Następnie, przy temacie Stanów, w czwartek poznamy zrewidowany PKB annualizowany Stanów Zjednoczonych (największej światowej gospodarki), który według szacunków powinien ukształtować się na poziomie 0,7%. To istotne spowolnienie względem wcześniejszego kwartału oznacza najniższy wzrost gospodarczy od 3 lat. Przypomnijmy, że ambicje Trumpa to tempo wzrostu na poziomie 3%. Jest jednak zbyt wcześnie, żeby tak niski wzrost przypisywać prezydentowi USA, a my liczymy, że te negatywne dane będą przejściowe. Wśród funduszy inwestujących w akcje amerykańskie warto obserwować:

- Pioneer Akcji Amerykańskich (Pioneer Walutowy FIO),

- ING BSK Indeks S&P 500 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO),

- Fidelity America Fund A-ACC-PLN hedged,

- NN (L) Spółek Dywidendowych USA (NN SFIO).

 

Czy OPEC przedłuży cięcie produkcji ropy?

Reklama

W końcu, w czwartek tj. 25 maja, odbędzie się kluczowe w obecnym miesiącu dla cen ropy posiedzenie OPEC w Wiedniu. Dla cen czarnego złota pozytywną przesłanką jest fakt, iż OPEC i Rosja są zdeterminowane, by zredukować zbyt wysokie globalne zapasy ropy naftowej, nawet jeżeli oznacza to rezygnację z utrzymania udziału w rynku. Zasadniczo kraje OPEC są też za przedłużeniem działania cięć dostaw jeszcze przez 9 miesięcy od czerwca. Jest to czynnik prowzrostowy dla cen ropy. Dodatkowym pozytywnym impulsem, byłoby już 7. z rzędu zmniejszenie zapasów ropy typu Crude w Stanach Zjednoczonych. Wzrosty cen ropy miałyby z pewnością pozytywne przełożenie na fundusz PKO Surowców Globalny.

 

 

Targeto.pl

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Krzysztof Peć

Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.


Reklama
Reklama