Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Funt podniesie się z kolan?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inwestorzy wycenili już większość ryzyk związanych z Brexitem dla gospodarki Zjednoczonego Królestwa. To sprzyjało odreagowaniu i dźwignęło notowania funta z historycznych dołków. Szansą na jego dalszą aprecjację jest dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii, podczas którego dowiemy się, czy scenariusz podwyżek stóp jest realny.

 

Brytyjski funt w ostatnim czasie wyraźnie się umocnił po tym, jak premier May ogłosiła rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć na początku czerwca. Mogą one wzmocnić pozycję negocjacyjną Londynu w sprawie Brexitu i dlatego też zostały one potraktowane przez inwestorów za dobrą monetę. Co więcej, ostatnie dane z brytyjskiego przemysłu oraz sektora usługowego pozytywnie wróżą dla tempa wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach. Z drugiej strony inflacja odciska swoje piętno na gorszych wynikach sprzedaży detalicznej. Dlatego też dzisiejsze posiedzenie Banku Anglii będzie wydarzeniem, które zadecyduje, w którym kierunku będą podążać notowania funta. Obok samej decyzji ws. stóp poznamy kwartalny raport inflacyjny, zawierający projekcje kluczowych zmiennych makroekonomicznych. Nie jest to tajemnica, że inwestorzy nie spodziewają się żadnych zmian od strony narzędzi polityki monetarnej, ale dyskusja pomiędzy członkami BoE oraz prognozy, które mogą dać wskazówki, kiedy Bank mógłby podnieść stopy procentowe. Pojawienie się kolejnych głosów za podwyżkami, byłoby silnym impulsem do dalszej aprecjacji funta.

Bardziej jastrzębi przekaz ze strony Banku Anglii mógłby sprawić, że za funta na dłużej musielibyśmy płacić ponad 5 złotych. Patrząc szerzej, polska waluta wzięła na wstrzymanie po rajdzie z ostatnich tygodni. Nadal jednak można oczekiwać stopniowej aprecjacji złotego z uwagi na lepsze perspektywy makroekonomiczne dla Polski oraz strefyeuro. Co więcej, powrót dyskusji nt. możliwości podwyżek stóp ze strony Rady Polityki Pieniężnej także powinien wspierać złotego. Przed godziną 9:30 za euro płaciliśmy 4,2120 zł, za dolara: 3,8714 zł, za funta: 5,0094 zł, za franka: 3,8393 zł.

Michał Dąbrowski Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama