Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Frankowicze proszą SNB o cięcie stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezes SNB Thomas Jordan jeszcze niedawno wspominał o tym, że szwajcarski bank centralny jest w stanie dalej luzować politykę pieniężną. Jak informuje serwis bankier.pl, z prośbą o takie działanie skierował się do szefa szwajcarskiej instytucji jeden z 'frankowiczów'. List wystosował jeden z członków Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

 

"W imieniu polskiej społeczności związanej z instrumentami finansowymi zwanymi indeksowanymi lub denominowanymi kredytami we frankach szwajcarskich, zwracamy się do Pana, jak również do Szwajcarskiego Banku Narodowego, z uprzejmą prośbą o obniżenie stóp procentowych " - można przeczytać we wstępie listu. "Oczekujemy, że cięcie stóp procentowych będzie miało wpływ na obniżenie stawki LIBOR CHF wykorzystywanej w obliczaniu oprocentowania naszego długu. Dalsze obniżanie stóp przez SNB ułatwi spłacanie kredytów przez około 700 000 polskich rodzin zaangażowanych w instrumenty finansowe zwane indeksowanymi lub denominowanymi kredytami we franku szwajcarskim."

 

Oczywiście liczenie na to, że członkowie SNB podczas najbliższego posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej (decyzję poznamy 15 września) wezmą sytuację polskich 'frankowiczów' pod uwagę przy decyzji o kształtowaniu się poziomu stóp procentowych powinno raczej pozostać w sferze marzeń. Frankowicze mogą jednak liczyć na to, że czynniki wewnętrzne w gospodarce szwajcarskiej zmuszą SNB do obniżenia stóp procentowych lub interweniowania na rynku walutowym.

Reklama

Jordan przyznał niedawno, że Bank monitoruje sytuację w gospodarce i możliwe konsekwencje brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu dla inflacji i wzrostu gospodarczego w Szwajcarii. Szef SNB zaznaczył, że Bank jest w stanie obniżyć poziom stóp procentowych, które już teraz znajdują się na rekordowo niskim poziomie -0,75%.

Kluczowym problemem dla SNB (podobnie jak polskich 'frankowiczów') jest wysoki kurs funta (przy czym SNB zwraca uwagę nie na parę CHFPLN a na parę EURCHF). Znamienne są zwłaszcza słowa Jordana, który stwierdził:  „frank pozostaje znacząco przewartościowany , to dla nas duży problem”. Jordan dodał również, że w ramach strategii SNB istnieje możliwość dokonania interwencji na rynku walutowym.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama