Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył wczoraj, że jego kraj na obecnym etapie rozmów jest przeciwny porozumieniu TTIP pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wstrzymanie rozmów w sprawie porozumienia.

 

TTIP - Transatlantyckie partnerstwo handlowe i inwestycyjne - ma doprowadzić do stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu. W założeniach umowa zakłada usunięcie barier regulacyjnych oraz wzajemne uznawanie standardów w celu obniżenia kosztów  dla importerów, eksporterów i inwestorów. Komisja Europejska szacuje, że dzięki umowie z USA gospodarka Unii może zyskać prawie 120 mld euro rocznie, co oznaczałoby dodatkowy roczny wzrost PKB na poziomie 0,5%.

 

W ubiegłym tygodniu premier Francji Manuel Valls ostrzagał, że negocjacje pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem jeśli warunki narzucone przez Francję dotyczące wysokich standardów zdrowia i środowiska nie zostaną spełnione. Francuzi zarzucają przedstawicielom USA nieustępliwość w rozmowach.

Właśnie brak gotowości strony amerykańskiej do ustępstw jest powodem impasu w rozmowach.

Reklama

 

"Nigdy nie zaakceptujemy podważenia zasad istotnych dla naszego rolnictwa, naszej kultury, wzajemności w dostępie do publicznych rynków" - powiedział wczoraj prezydent Hollande. "Na obecnym etapie negocjacji w sprawie międzynarodowego handlu, francuskie stanowisko brzmi NIE" - podkreślił.

 

Morawiecki - Polska jest zwolennikiem podpisania umowy TTIP

"Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego, czy trochę szerzej również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy" - stwierdził minister rozwoju.

 

Reklama

Morawiecki podkreślił jednak, że strona polska również ma pewne zastrzeżenia co do umowy w obecnym kształcie.

"Mamy swoje obawy, zwłaszcza w dwóch obszarach: jeśli chodzi o przemysł chemiczny i zasady rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych. I o te dwie sprawy będziemy zabiegali i będziemy starali się nasz punkt negocjacyjny mocno podkreślać" - informował dziennikarzy Morawiecki.

 

"Polska ma własne stanowisko w ramach TTIP, ale jesteśmy zwolennikami podpisania tej umowy, ponieważ przepływ dóbr, zwiększenie wolnocłowej strefy na obszar rynku amerykańskiego, czy trochę szerzej również kanadyjskiego, dałby nam kolejny impuls rozwojowy" - mówił Morawiecki.

 

Jak podkreślał wicepremier w przemówieniu do przedstawicieli amerykańskiego biznesu, "Polska jest zorientowana na handel, wierzymy w liberalne zasady handlu, więc +miękkie+ TTIP nie jest dla nas opcją". Zaznaczył, że Polska jest sojusznikiem USA, jeśli o to chodzi.

 

Dodał, że Polska ma także własne cele negocjacyjne w rozmowach między UE i USA.

 

"Mamy swoje obawy, zwłaszcza w dwóch obszarach: jeśli chodzi o przemysł chemiczny i zasady rozstrzygania sporów w ramach umów międzynarodowych. I o te dwie sprawy będziemy zabiegali i będziemy starali się nasz punkt negocjacyjny mocno podkreślać" - poinformował dziennikarzy Morawiecki.

- See more at: http://www.pap.pl/aktualnosci/gospodarka/news,478846,wicepremier-morawiecki-polska-popiera-ttip-bo-da-on-nam-impuls-rozwojowy.html#sthash.pBeCybzH.dpuf

Źródło: PAP


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama