Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

FOMC - kto przeciw, a kto za podwyżką

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o godzinie 20:00 poznamy najnowszą decyzję FOMC (organ FED odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej) w sprawie stóp procentowych. Komitet prawie na pewno zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, choć komunikat płynący z oświadczenia FOMC może się okazać dość jastrzębi i podnieść oczekiwania rynkowe dla podwyżek stóp procentowych w tym roku.

 

Na ten moment rynek kontraktów terminowych na stopę procentową FED wskazuje, że rynki nie spodziewają się podwyżki stóp procentowych w USA wcześniej niż w grudniu (54,7%), i że będzie to jedyna podwyżka w tym roku (ostatnie projekcje członków FED dla ścieżki zmian stóp procentowych, tzw. fedokropki/ zakładały 2 podwyżki). Część członków FED nadal jest jednak zdania, że pomimo wyniku brytyjskiego referendum i ryzyk dla światowej gospodarki, które z niego wynikają, cały czas jest jeszcze szansa na dokonanie dwóch podwyżek stóp procentowych w tym roku. Konsensus wśród członków FED zakładał, że na koniec 2016 roku stopa procentowa będzie się znajdować w przedziale 0,75-1,0% (obecnie0,25-0,5%). W związku z tym, że FED cały czas mówi o spokojnym i stopniowym podnoszeniu stóp procentowych nie oczekujemy, że do końca tego roku FED mógłby zdecydować się na jedną podwyżkę o 50 punktów bazowych zamiast dwóch po 25 pb. Ostatni raz, gdy FED zdecydował się na zwyżkę o 50 pb miał miejsce w maju 2000 roku.

 

Kto za, kto przeciw

Reklama

W kwestii dzisiejszego posiedzenia rynek terminowy wskazuje tylko na 3,6% szans na podwyżkę. Również ostatnie wypowiedzi członków FOMC wskazują na to, że Komitet nie osiągnie dziś konsensusu co do podwyżki.

W 2016 roku członkami FOMC są:

  • Janet Yellen (gołąb)
  • William Dudley (gołąb)
  • Lael Brainard (gołąb)
  • James Bullard (jastrząb, w ostatnim czasie gołąb)
  • Stanley Fisher (centrysta)
  • Esther George (jastrząb)
  • Loretta Mester (jastrząb)
  • Jerome Powell (centrysta)
  • Eric Rosengren (gołąb)
  • Daniel Tarullo (gołąb)

Patrząc na ostatnie wypowiedzi poszczególnych członków można oczekiwać, że za podwyżką stóp procentowych już w tym miesiącu może głosować Esther George, którą może poprzeć Loretta Mester.

Wśród osób której raczej poprą brak zmian powinni znaleźć się James Bullard, William Dudley, Daniel Tarullo oraz Lael Brainard.

Z powodu braku istotnych komunikatów ze strony Stanleya Fishera, Jerome’a Powella, Erica Rosengrena oraz samej Jannety Yellen trudniej przyporządkować ich do poszczególnych stronnictw. Yellen oraz Rosengren jako gołębie najprawdopodobniej zagłosują za brakiem zmian w stopach procentowych. Fisher i Powell to centryści, więc ta dwójka zapewne ‘pójdzie za stadem’ i wesprze gołębie.

 

Reklama

Komunikat ważniejszy od decyzji

O ile sama decyzja w sprawie stóp procentowych nie powinna spowodować znaczących ruchów na rynku walutowym to kluczowy może okazać się komunikat FOMC. Jeśli Komitet będzie chciał do końca roku przeprowadzić dwie podwyżki to musi zdecydowanie podnieść oczekiwania rynkowe. Do tego konieczny jest mocno jastrzębi komunikat, do którego członkowie FOMC mogą wykorzystać poprawę sytuacji na rynku pracy po fatalnych odczytach za maj oraz nieznaczny wzrost w oczekiwaniach inflacyjnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama