Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fitch - ryzyka w budżecie i możliwość obniżenia ratingu dla Polski

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według prognoz agencji ratingowej Fitch dla Polski deficyt budżetowy w 2016 r. ma wynieść 3% PKB. Agencja zrewidowała tym samym poprzednią prognozę, która zakładała niższy deficyt - na poziomie 2,8%. Według oceny agencji znaczne poluzowanie podstawy fiskalnej może wywrzeć presję na rating Polski, zwłaszcza jeśli towarzyszyć mu będzie spowolnienie gospodarcze.

 

"Zrewidowany budżet na 2016 r. jest spójny z naszym poglądem, że nowy rząd PiS częściowo poluzuje nastawienie fiskalne" - czytamy we wtorkowym komentarzu do projektu budżetu na przyszły rok.

"Rząd jeszcze nie w pełni przełożył wyborcze obietnice na plany budżetowe, co sugeruje, że wciąż są negatywne ryzyka fiskalne. Prowadzenie nieortodoksyjnej lub nieprzewidywalnej polityki stanowi ryzyko dla klimatu inwestycyjnego" - dodaje w komentarzu agencja.

 

Reklama

Rząd w ostatni poniedziałek przyjał autopoprawkę do budżetu na przyszły rok, podnosząc wydatki o 16,5 mld zł. Deficyt według nowego budżetu ma być większy o 100 mln zł niż w poprzedniej wersji. PiS w nowym budżecie zakłada wzrost PKB o 3,8% i inflację na poziomie 1,7%. Fitch nie jest jednak tak optymistyczne i przewiduje wzrost PKB o 3,5%, również inflacja ma rosną wolniej i wynieść 1,2%.

 

Agencja w swoim komunikacie stwierdza, że istnieje duże ryzyko dalszego luzowania fiskalnego:

"Od 2017 r. rząd PiS będzie zapewne pod polityczną presją by wywiązać się z reszty różnych wyborczych obietnic (np. podnieść kwotę wolną od podatku, zreformować VAT czy podnieść wydatki na opiekę zdrowotną), co zwiększy ryzyko większego deficytu. Może to ułatwić niedawna zmiana w stabilizacyjnej regule wydatkowej, która daje więcej elastyczności w podnoszeniu wydatków, co ilustruje wzrost wydatków na 2016 r. "

 

Fitch wskazuje, że znaczne luzowanie, jeśli będzie połączone ze spowolnieniem gospodarczym może skutkować obniżeniem ratingu dla Polski.

Reklama

PiS będzie silnie zdeterminowane by szukać środków na obietnice wyborcze, gdyż znajduje się pod znaczną polityczną presją. Opozycja z pewnością będzie wytykać wszystkie niezrealizowane obietnice.

 

Agencja prognozuje, że wzrost PKB w 2016 i 2017 r. wyniesie 3,5 proc.

"Jednakże implementacja nieortodoksyjnych lub nieprzewidywalnych działań, które mogłyby zaszkodzić klimatowi biznesowemu w Polsce, jest negatywnym ryzykiem dla wzrostu i dodatkowym ryzykiem dla konsolidacji fiskalnej" - czytamy w komunikacie.

"Niedawna konfrontacja między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym, która doprowadziła do protestów ulicznych, sugeruje, że ryzyka bardziej agresywnego populistycznego nastawienia w polityce rośnie" - dodano.

 

Reklama

Źródło informacji: PAP

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama