Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fisher - nie wiadomo co FOMC zrobi w marcu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o 2:30 czasu polskiego przemawiał wiceszef Rezerwy Federalnej Stanley Fisher. Fisher poruszał tematy dotyczące m.in. wpływu podwyższonej zmienności na rynkach finansowych na gospodarkę USA i perspektyw polityki stóp procentowych FED.

 

Fisher wskazał, że w przypadku, gdyby obecna sytuacja na rynkach finansowych doprowadzi do trwałego zaostrzenia warunków finansowych to może mieć to przełożenie na spowolnienie światowej gospodarki, co mogłoby wpłynąć na wzrost gospodarczy i inflację w USA. Zauważył jednak, że "obserwowaliśmy podobne okresy wahań w ostatnich latach - włącznie z drugą połową 2011 roku - które odcisnęły bardzo mały wpływ na gospodarkę. W dodatku nadal jest za wcześnie, by oceniać konsekwencje zwiększonej zmienności na rynkach w pierwszych 7 tygodniach 2016 roku".

 

Polityka stóp procentowych

Reklama

Według obserwatorów FED wstrzyma się w marcu z podnoszeniem poziomu stóp procentowych biorąc pod uwagę niepewne perspektywy ekonomiczne. Inwestorzy na rynku kontraktów na stopę procentową FED nie widzą żadnych podwyżek w tym roku, choć w grudniu mówiło się o czterech.

Fisher odnosząc się do zapowiedzi czterech podwyżek w 2016 po 25 punktów bazowych stwierdził, że były to raczej oczekiwania FED, a nie decyzja. Co do marcowego posiedzenia FOMC Fisher stwierdził, że na ten moment nie wiadomo jaka decyzja zostanie podjęta.

Wiceszef FED poruszył również gorący ostatnio temat ujemnych stóp procentowych: "przyglądamy się im i mogę powiedzieć, że nie mamy w planach użyć ich w obecnym czasie i myślę, że jesteśmy od tego dalecy."

 

Obecna sytuacja gospodarcza

Ocena obecnej sytuacji gospodarczej w USA pozostaje w oczach Fishera dość optymistyczna. Fisher wskazał, że pojawiają się pozytywne sygnały w przypadku wzrostu gospodarczego i wzrostu wynagrodzeń w pierwszym kwartale.

Reklama

Według Departamentu Pracy wynagrodzenia w styczniu wzrosły o 2,5% w ujęciu rocznym. Fisher zwrócił również uwagę na wskaźniki inflacji. Inflacja bazowa w styczniu przekroczyła poziom 2%. W przypadku ogólnego wskaźnika inflacji wiceszef FED wskazuje, że najprawdopodobniej pozostanie on na niskim poziomie na trochę dużej niż wcześniej oczekiwano, zanim osiągnie docelowy poziom 2%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama