Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Fikcyjny fundusz hedgingowy- zarządzający ukradł 800.000,00 USD

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynki finansowe ponownie doczekały się Wilka z Wall Street. Tym razem w roli głównej nie wystąpił obywatel USA, a Moazzam Ifzal Malik. Mieszkaniec Nowego Jorku, który twierdził, że jest doswiadczonym zarządzającym. Został w piątek oskarżony o kradzieź 800.000,00 USD. Na podstawie oświadczenia New York Attorney General Eric poszkodowanych jest przynajmniej 17 inwestorów.

Malik'owi, lat 33, postawionych zostało 28 zarzutów. W tym tworzenie fikcyjnych funduszy hedgingowych, z których środków korzystał w celach prywatnych. Ostatni z jego fikcyjnych funduszy nosił nazwę "Wolf Hedge LLC". 

Jak Malik przekonał inwestorów?

Cały czas posługiwał się tą samą zmyśloną historią, którą wykorzystywał w trakcie tzw. zimnych telefonów (pierwsza rozmowa telefoniczna, przy czym odbiorca, potencjalny klient, pierwszy raz dowiaduje się o produkcie) . Chwalił się ponad 25 letnim doświadczeniem w zarządzaniu funduszami na Wall Street. Według niego obracał 5 mld USD w aktywach.

W rzeczywistości Malik był szkoleniowcem w finansowej firmie consultingowej. Wcześniej pracował jako ochroniarz oraz kelner.

Reklama

Od 2011 do 2015, zarządał kilkoma fikcyjnymi funduszami hedgingowymi, w tym: Wall Street Creative Partners, L.P., Seven Sages Capital, L.P., American Bridge Investments L.P., and Wolf Hedge LLC.

Posługiwał się sfałszowanymi dokumentami. Dzięki czemu o jego produktach pojawiały się notki prasowe, zachęcające do inwestycji. W rzeczywistości jego konta, którymi zarządzał nigdy nie przekroczyły 90.000,00 USD.

Na co Malik przeznaczał środki? 

Zamiast realnie inwestować kapitał, środki wydawał na: hotele, bilety lotnicze, wynajem samochodów, restauracje, sprzęt elektroniczny, narzędzia. Na wyciągu widać również wydatki poniesione w barze karaoke. 

Rozprawa sądowa odbędzie się 18 grudnia. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Zamknięcie funduszu

Reklama

Malik fikcyjne fundusze zamknął w spektakularny sposób. Zfałszował swoją śmierć. Do tego celu, stworzył fikcyjną osobę o imieniu "Courtney", która rozesłała informacje do inwestorów o odejściu genialnego zarządzającego. Według niej Malik zmarł na zawał serca.

Źródło: CNN

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dawid Augustyn

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Inwestor indywidualny od 2004 roku. Propagator łączenia w inwestowaniu analizy fundamentalnej z aspektami technicznymi. Youtuber, prowadzący serię darmowych edukacyjnych materiałów na temat rynków finansowych oraz regularnych cotygodniowych analiz. Prelegent licznych konferencji o tematyce finansowej oraz inwestycyjnej. 

Obserwuj autoraTwitterLinkedInYouTube


Tematy

Reklama
Reklama