Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczoraj FOMC (organ FED odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej) zdecydował się ponownie pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wydaje się, że Rezerwa Federalna przegapiła swoją szansę na kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych. Bierność w I i II kwartale sprawiła, że obecnie trudno będzie przekonać rynki do tego, że zacieśnianie polityki pieniężnej przebiegać będzie według wcześniejszych planów.

 

Czterech podwyżek nie będzie

FED nie ma już praktycznie szans na przeprowadzenie czterech podwyżek stóp procentowych w tym roku (jak zakładały pierwotne projekcje), gdyż do końca roku pozostały nam tylko 3 posiedzenia FOMC. Oczywiście teoretycznie jest w stanie wypełnić swój plan, gdyż projekcja nie zakładała tak naprawdę 4 podwyżek, a dojście do stopy procentowej o 1% (100 punktów bazowych) wyższej niż ta z grudnia 2015 roku (czyli obecne 0,5%). Jednak aby tego dokonać musiałby przeprowadzić przynajmniej jedną podwyżkę o 50 punktów bazowych, czego nie robił od maja 2000 roku. Na takie krok nie pozwalają jednak warunki gospodarcze.

 

Reklama

Co z dwoma?

Obecny plan FED zakładający dwie podwyżki do końca roku ma większe szanse na powodzenie, ale on również napotyka na istotną barierę, a są nią oczekiwania rynkowe. Te dawały dotąd szansę na maksymalnie jedną podwyżkę i to dopiero w grudniu.

Technicznie rzecz biorąc FOMC, by dokonać dwóch podwyżek w tym roku, musiałby zdecydować się na pierwszą z nich już we wrześniu, by przed dokonaniem drugiej zobaczyć jak gospodarka oraz sektor finansowy przyjmą kolejny krok zacieśniający politykę pieniężną. Dodatkowo to właśnie wrześniowe i grudniowe posiedzenia FOMC kończyć się będą konferencjami prasowymi, co jest istotne z punktu widzenia Komitetu, gdyż ten po podjętej decyzji o zmianie mógłby szerzej argumentować podjętą decyzję i przedstawić bardziej dokładne perspektywy na przyszłość.

 

Jaki scenariusz jest dla mnie najbardziej prawdopodobny? Na ten moment zakładam, że przy braku większych zmian wskaźników makroekonomicznych FOMC podczas wrześniowego posiedzenia zrewiduje projekcję ścieżki stóp procentowych do jednej podwyżki w 2016 roku, która zostanie przeprowadzona w grudniu (bardziej prawdopodobna opcja) lub nawet w listopadzie.

 

Reklama

Co może zmienić sytuację?

Wszystko może się oczywiście zmienić, gdyż następne posiedzenie odbędzie się dopiero za niecałe 2 miesiące (20-21 września). Wrześniowe posiedzenie FOMC będzie niezwykle istotne, gdyż do tego czasu opublikowane zostaną dwa raporty z rynku pracy (za lipiec i za sierpień), dwa odczyty wskaźników inflacji oraz odczyty dynamiki PKB w II kwartale (pierwotny już jutro, oraz ponowne oszacowanie miesiąc później).

FED jest w swoim podejściu do polityki pieniężnej mocno uzależniony od danych z gospodarki, stąd istotne zmiany – poprawa lub pogorszenie sytuacji gospodarczej – mogą znacznie wpłynąć na perspektywy zmian w polityce pieniężnej.

Szczególną uwagę należy przykładać do danych o inflacji, gdyż w oświadczeniu FOMC sygnalizuje, że to właśnie słaba inflacja jest głównym czynnikiem wstrzymującym cykl podwyżek stóp procentowych. W tej kwestii warto również obserwować sytuację na rynku surowców, a szczególnie ropy naftowej. Odbicie cen na tym rynku powinno przyczynić się do poprawy wskaźników inflacji.

 

Jesteś zainteresowany działaniami FED? Przeczytaj także:
FED, rynek akcji, rynek obligacji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama