Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

FED podwyższy stopy procentowe już w czerwcu?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Mówi się, że to więcej niż prawdopodobne, że FED w najbliższych kilku tygodniach zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp procentowych.

 

Przemawia za tym rynek akcji. W ciągu zeszłych dwóch tygodni, Goldman Sachs, JPMorgan oraz Wells Fargo, zauważyły wzrost wartości akcji w tempie wyższym, niż odbywa się to na indeksie S&P500.

 

Reklama

Spowodowało to, że niektórzy inwestorzy przyglądający się działaniom FED, twierdzą, że rynek w końcu dojrzał do kolejnych podwyżek. Pomimo satysfakcjonujących danych dotyczących sprzedaży detalicznej oraz rynku nieruchomości, ekonomiści i analitycy wciąż debatują nad tym jakie działania podejmie FOMC.

 

Główny ekonomista Deutsche Banku Joe LaVorgna przyznaje, jakoby powoli rozpoczynająca się na rynku euforia przyczyniała się do osądu, że FED może podjąć decyzję wcześniej, a prawdopodobieństwo więcej niż jednego ruchu w tym roku wzrosło.

 

Podwyżki stóp w niedługim czasie byłyby bardzo na rękę bankom z Wall Street, których prezesi podobno błagają FOMC o taką decyzję, analitycy Bank of America przyznają, że instytucja ma problemy z osiągnięciem wyznaczonych celów, prognozując kolejną falę zwolnień, jeżeli FED nie zdecyduje się na podwyżki.

Reklama

 

Faktyczne szanse?

 

Od ostatniego, kwietniowego spotkania komisji w światowej gospodarce wydarzyło się wiele rzeczy mogących mieć wpływ na decyzję FOMC. Cena ropy naftowej odbiła o ponad 57% od swojej minimalnej ceny w tym roku. Wyższa cena za baryłkę z pewnością pomoże kompaniom wydobywczym, których kłopoty zmusiły firmy z Wall Street do zwiększenia rezerw na pokrycie strat kredytowych.

 

Reklama

Większość ekonomistów spodziewało się od 3 do 4 podwyżek w  tym roku. Jednak problemy z jakimi zmagała się światowa gospodarka w pierwszym kwartale roku sprawiły, że FOMC zrewidował swoje plany nie podnosząc stóp procentowych ani na marcowym ani na kwietniowym posiedzeniu. Perspektywa przynajmniej 3 podwyżek pozwalała sądzić bankom, że dalej będą one mogły wzbijać majątki zarabiając na odsetkach od swoich ogromnych kapitałów.

 

Analitycy twierdzą, że podniesienie stóp procentowych przyniosło efekty, a FED podziela to zdanie. Czy jednak wystarczy to, aby zadecydować się na kolejne działania?

 

Wiele wskaźników makroekonomicznych zdaje się potwierdzać założenie o podniesieniu stóp procentowych 15 czerwca. Według prognoz sentyment co do pozytywnej decyzji rośnie. Ostatnie badania wskazują 30% prawdopodobieństwo takiego ruchu ze strony FOMC, do niedawna było to zaledwie 4%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Cichorski

Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.


Tematy

Reklama
Reklama