Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wcale nie tak dawno ujemne stopy procentowe wydawały się czymś mało prawdopodobnym, jeśli nie niemożliwym. Poziom 0% stanowił dolne ograniczenie polityki stóp procentowych banków centralnych. Obecnie już 5 banków centralnych sprowadziło nominalne stopy procentowe poniżej 0% (Szwajcaria, Dania, Szwecja, Strefa euro i Japonia). W związku z tym pojawiają się pytania czy FED, który reprezentuje w finansowym świecie największą światową gospodarkę także może zdecydować się na sprowadzenie stóp procentowych poniżej zera.

 

Mohamed El-Erian, główny ekonomista Allianz, przedstawia 5 powodów dla których FED raczej nie zdecyduje się na taki krok:

 

  1. Gospodarka USA jest silniejsza od gospodarki strefy euro i Japonii

Pomimo tego, że wzrost gospodarczy w USA nie jest powalający to amerykańska gospodarka jest zauważalnie silniejsza niż gospodarka strefy euro i gospodarka Japonii. W związku z tym bardziej prawdopodobne jest, że FED zdecyduje się w najbliższych miesiącach podwyższyć stopy procentowe niż obniżyć je.

  1. Brakuje istotnych dowodów na to, że ujemne stopy procentowe są efektywnym narzędziem
Reklama

Nie ma zbyt wielu dowodów na to, że ujemne stopy procentowe zwiększają aktywność gospodarczą. Wręcz przeciwnie. Przypadek Japonii wskazuje, że ujemne stopy procentowe mogą przyczyniać się do zwiększonej awersji do ryzyka, która hamuje wzrost.

  1. Ujemne stopy procentowe są "niepopularne"

Ujemne stopy procentowe nie cieszą się uznaniem wśród obywateli. Patrząc na przypadek Japonii i Niemiec widzimy dużo głosów krytyki w stosunku do banków centralnych (BoJ i EBC). W efekcie często dochodzi do politycznych nacisków na banki centralne, co podważa ich autonomię.

  1. Presja na banki centralne narasta wraz z utrzymywaniem się ujemnych stóp przez dłuższy czas

Im dłużej ujemne stopy procentowe są stosowane tym bardziej zwiększa się presja w stosunku do podmiotów świadczących usługi finansowe dla ogółu ludności. Szczególnie widoczne jest to w przypadku długoterminowych produktów finansowych.

  1. FED raczej wybierze kolejne QE

W przypadku gdy sytuacja gospodarcza w USA zmusiłaby FED do powrotu do luzowania polityki pieniężnej to bardziej prawdopodobne, że zdecyduje się na ponowienie programu luzowania ilościowego (QE) niż na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.

 

Źródło informacji: businessinsider.com


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama