EZ: Dziś o godz. 11:00 Eurostat opublikuje dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w styczniu. Według konsensusu prognoz spadła ona o 2,7% r/r po wzroście w grudniu o 1,2% r/r (był to pierwszy wzrost r/r od 11 miesięcy). Realizacja tych prognoz potwierdziłaby nadal trudną sytuację sektora w strefie euro, choć jest ona zróżnicowana pomiędzy krajami, a największe problemy notuje przemysł niemiecki. Sektor ten w 1Q 2023 najpewniej nie będzie pomagał wzrostowi PKB, aczkolwiek oczekiwania na przyszłość poprawiają się.
Rynki na dziś
W naszej ocenie dzisiejsza sesja jawi się dość spokojnie. Nie oczekujemy większych zmian zarówno eurodolara, pary EUR/PLN, czy wyceny obligacji. Nastrój stabilizacji wspierać będzie brak nowych impulsów. Wypowiedzi członków EBC przechodzą bez echa. Dominuje oczekiwanie na przyszłotygodniowy wynik posiedzenia Fed.
Zobacz także: Czy warto teraz kupić euro (EUR) 13.03.2024? Kurs euro (prognozy)
Rynek krajowy
Tak jak wskazywaliśmy we wczorajszym raporcie kurs EUR/PLN zadomawia się poniżej poziomu 4,30 reagujac niewielką zmiennością na napływające informacje. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami publikacja danych inflacyjnych z USA – będąca prawdopodobnie wydarzeniem tygodnia – nie wywołała większych zmian wyceny polskiej waluty. Kluczowe dla położenia EUR/PLN – na gruncie technicznym – jest jego pozostawianie poniżej 4,30, co utrzymuje prozłotowe nastawienie. W naszej ocenie trudno będzie jednak w najbliższych dniach o wyraźny impuls za umocnieniem polskiej waluty. Na krajowym rynku długu wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem niewielkich spadków cen obligacji (a więc wzrostów rentowności). Ruch ten wynikał z dużej mierze z chęci kopiowania ruchów rynków bazowych, ale i częściowo pozycjonowania przed dzisiejszym przetargiem sprzedaży długu przez Ministerstwo Finansów. Resort zaoferuje sześć serii łącznie za 6-9 mld PLN.
Rynki zagraniczne
Poziom 1,0951 udowadnia swoją istotność. Kurs EUR/USD, który w pierwszej dekadzie marca wzrósł właśnie do 2-miesięcznego maksimum obecnie zaczyna od niego zawracać. Decydujące są naszym zdaniem wskazania techniczne. Kurs EUR/USD nie zareagował istotną zmiennością na wczorajszą publikację danych CPI ze Stanów Zjednoczonych. Spokojem emanowała po raz kolejny para EUR/CHF. Po tym jak notowania dotarły do poziomu 0,96 przed około dwoma tygodniami potencjał do wzrostu notowań uległ wyczerpaniu. Na rynku obligacji bazowych wtorek upłynął pod znakiem niewielkich wzrostów dochodowości. Przykładowo rentowność 10-latki zwyżkowała o 5 pkt. baz. do 4,15%. Naszym zdaniem większa zmienność na rynku Treasuries pojawić się może dopiero za tydzień, tj. wraz z wynikami posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Interesujący będzie przede wszystkim nowy zestaw prognoz, w tym oczekiwana przez bankierów centralnych ścieżka stóp procentowych Fed w kolejnych latach.
Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)! Obserwuj FXMAG>>
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję