Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Euro i dolar drożeją (EUR/PLN, USD/PLN). Jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs złotego?

Rynek stopy procentowej - Przekaz EBC nie wybrzmiał wystarczająco gołębio, rentowności poszły w górę.

  • Rynek walutowy - Kursy EUR/PLN i USD/PLN zawróciły z istotnych poziomów.
Euro i dolar drożeją (EUR/PLN, USD/PLN). Jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs złotego?
źródło własne | Euro i dolar drożeją (EUR/PLN, USD/PLN). Jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs złotego?
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rynek walutowy i stopy procentowej
    1. EBC zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami po raz drugi w bieżącym roku obniżył stopy procentowe

      1. Odczyty inflacji CPI za sierpień br. z Francji i Polski

        Rynek walutowy i stopy procentowej

        W czwartek kurs EUR/PLN nie zmienił się znacząco względem zamknięcia ze środy i pozostał w okolicy 4,2850, a USD/PLN w ślad za słabszym globalnie dolarem zniżkował w pobliże 3,87.

        Kurs EUR/USD zwyżkował natomiast do 1,1070.

        W pierwszych godzinach czwartkowych notowań, pomimo braku nowych czynników, złoty dość wyraźnie osłabiał się, a kursy głównych par z PLN dotarły do wskazywanych przez nas poziomów oporu (EUR/PLN 4,30 oraz USD/PLN 3,91).

        Krajowa waluta odzyskała siłę krótko przed decyzją EBC ws. stóp procentowych, które zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami zostały obniżone o 25 pb. dla stopy depozytowej i o 65 pb. dla stopy refinansowej. Powrót siły złotego, to naszym zdaniem efekt oddziaływania dwóch czynników.

        Po pierwsze, to skutek zwiększenia (choć oczekiwanego) dyferencjału stóp procentowych NBP i EBC po dzisiejszej obniżce stóp w strefie euro.

        Po drugie, złotego wsparł słabszy globalnie dolar (ujemnie skorelowany z siłą walut EM), który m. in. reagował na niższe od oczekiwań ekonomistów odczyty inflacji PPI z USA.

         

        >> Sprawdź też: Rynki na fali. GPW zacznie ze wzrostem? Azja, Europa i USA w oczekiwaniu na decyzje Fed



        Zwrot kursów EUR/PLN i USD/PLN z okolic istotnych technicznie poziomów łącznie z oczekiwaną dalszą poprawą dyferencjału stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi (na skutek oczekiwanych cięć stóp m.in. Fed i EBC przy neutralnej postawie RPP) będą naszym zdaniem wspierać siłę polskiej waluty.

        W horyzoncie najbliższych dni nie zakładamy jednak znaczących przesunięć w dół kursów ww. par, gdyż źródłem niepewności pozostaje zachowanie dolara amerykańskiego, którego indeks (DXY) czekając na posiedzenie Fed utrzymuje się w lokalnym trendzie bocznym.

        Naszym zdaniem, to przede wszystkim projekcje makroekonomiczne, w tym oczekiwania członków FOMC dotyczące przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed, zadecydują o kierunku wybicia przez indeks dolara z ww. trendu bocznego.

        To będzie mieć istotne znaczenie dla trendu EUR/USD ale i pośrednio dla zachowania złotego.

        Na bazowych rynkach stopy procentowej sesja przyniosła wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które wyniosły w Niemczech 6-10 pb., a w USA ok. 2-3 pb. Polskie SPW zmieniły się w zakresie -2/+3 pb.  

         

        EBC zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami po raz drugi w bieżącym roku obniżył stopy procentowe

        EBC zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami po raz drugi w bieżącym roku obniżył stopy procentowe, a w nowych projekcjach makroekonomicznych wskazał nieco niższą niż w czerwcu br. ścieżkę wzrostu PKB oraz wyższą o 0,1 pp. inflację bazową w latach 2024-2025.

        Jednak obie miary inflacji mają znaleźć się w celu w 2026 roku, analogicznie jak w projekcji z czerwca.

        Zarówno komunikat jak i konferencja prezes Ch. Lagard nie przyniosły natomiast wskazówek odnośnie przyszłych działań EBC, a konkretnie tempa kolejnych obniżek stóp, które podobnie jak w przekazie z poprzednich posiedzeń Banku zostały uzależnione od napływających danych.

        Brak mocno gołębich akcentów doprowadził do umiarkowanej realizacji zysków na europejskich obligacjach skarbowych, a nastroje te udzieliły się także papierom amerykańskim, pomimo że odczyty inflacji PPI z USA były niższe od oczekiwań ekonomistów.

         

        >> Czytaj też: Co dalej z kursem euro EUR/PLN? Jak zachowa się dolar USD/PLN? [13 września, piątek]


        Odczyty inflacji CPI za sierpień br. z Francji i Polski

        W piątek opublikowane zostaną finalne odczyty inflacji CPI za sierpień br. z Francji i Polski, a z USA poznamy wstępne dane o wrześniowych nastojach tamtejszych konsumentów.

        Naszym zdaniem ww. figury nie będą miały istotnego przełożenia na rynki FI, gdyż kluczowym wydarzeniem najbliższych dni będzie odbywające się 18 września posiedzenie Fed, które zweryfikuje mocno optymistyczną, wycenianą przez rynki ścieżkę stóp procentowych w USA.

        Bazując na reakcji obligacji amerykańskich i niemieckich na wydarzenia makro z ostatnich dni widzimy ryzyko dalszego łagodzenia rynkowych oczekiwań odnośnie ścieżki obniżek stóp Fed i EBC.

        To w perspektywie najbliższych sesji powinno przynajmniej stabilizować rentowności obligacji z rynków bazowych oraz krajowych SPW.

         

        Wykres dnia: Rynek wycofywał się z optymistycznej ścieżki obniżek stóp przez Fed, skutkiem czego były wyższe rentowności obligacji USA.

         

        euro i dolar drozeja eurpln usdpln jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs zlotego grafika numer 1euro i dolar drozeja eurpln usdpln jak na dzisiejsze dane zareaguje kurs zlotego grafika numer 1

        Źródło: Refinitiv

         


        PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

        PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

        PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


        komentarze

        Komentarze

        Sortuj według:  Najistotniejsze

        • Najnowsze
        • Najstarsze

        Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

        Reklama
        Reklama