Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Emerging Markets - 8 gospodarek, na które chętnie spoglądają inwestorzy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wiele mówi się o tym, że rynki wschodzące (emerging markets) w związku ze spowolnieniem gospodarczym w Chinach i taniejącymi surowcami czeka trudny okres. Serwis CNN pokusił się o przygotowanie listy gospodarek z tej grupy, które w 2016 roku mogą być jednak łakomym kąskiem dla inwestorów.

 

  1. Indie

Indie to w tej chwili najszybciej rosnąca duża gospodarka na świecie, dodatkowo rząd spodziewa się, że w tym roku jeszcze przyspieszy.

Indie są jednym z krajów, które korzystają na taniejącej ropie. Według indyjskiego ministra finansów w tym roku PKB ma zwiększyć się o 9%.

Reklama

 

  1. Kenia

Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy w tym kraju to 6,5%. Prognozy zakładają, że dynamika przyspieszy i gospodarka urośnie o 6,8%. Rozwojowi wpływa boom technologiczny i niskie ceny ropy.

W przeciwieństwie do wielu innych rynków wschodzących Kenia nie musi obawiać się o spowolnienie gospodarcze w Chinach ze względu na nikłe powiązania między tymi gospodarkami.

 

  1. Wietnam

W ubiegłym roku PKB w tym kraju zwiększyło się o 6,5%. W tym roku ma być podobnie - 6,4%. Szybki rozwój jest umożliwiony dzięki szybko rosnącej sile roboczej - 60% obywateli Wietnamu to osoby przed 35 rokiem życia.

Reklama

Wietnam liczy również na duży zysk dla gospodarki płynący z umowy Partnerstwa Transpacyficznego, umowy pomiędzy USA i 11 innymi krajami.

 

  1. Chile

Inwestorzy są optymistyczni względem Chile, ze względu na to, że w ostatnich latach kraj mocno zdywersyfikował swoją gospodarkę.

Chile jest także jednym z krajów objętych Partnerstwem Transpacyficznym. Porozumienie powinno przyczynić się do poprawy handlu międzynarodowego.

 

  1. Kolumbia
Reklama

W ubiegłym roku gospodarka tego kraju rozwinęła się o 2,5%. Prognoza na ten rok to wzrost o 2,7%.

Rząd zobowiązał się do ograniczenia wydatków i zapowiedział podjęcie kroków w celu zmniejszenia deficytu na rachunku obrotów bieżących. Zapowiedzi te zachęcają inwestorów.

 

  1. Meksyk

Wobec ubiegłorocznego wzrostu gospodarki o 2,3% MFW prognozuje znaczne przyspieszenie w bieżącym roku. W 2016 gospodarka Meksyku ma urosnąć o 2,8%.

W kraju maleje bezrobocie, a dług został zmodernizowany w ubiegłym roku. Jest to wynikiem wdrażania istotnych reform przez rząd.

Reklama

 

  1. Indonezja

Indonezja skupiła się na ulepszeniu profilu gospodarczego po tym jak silnie ucierpiała podczas ostatniego kryzysu finansowego.

Zagraniczny dług został zredukowany, co sprawiło, że gospodarka jest mniej narażona na podnoszenie stóp procentowych w USA.

 

  1. Peru

Prognoza wzrostu dla gospodarki Peru to 3,3%.

Reklama

Dużym źródłem przychodów Peru jest górnictwo, jednak kraj zdołał oprzeć się spadającym cenom surowców lepiej niż inni eksporterzy, co jest dobrym znakiem dla inwestorów.

 

Źródło informacji: CNN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama