Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

El-Erian - to nie będzie normalny cykl podwyżek stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ekonomista grupy Allianz, Mohamed El-Erian, uważa, że FED powinien zamknąć temat związany z terminem kolejnej podwyżki stóp procentowych i mieć już ją za sobą. Rezerwa Federalna musi jednak zaznaczyć, że obecnie planowany cykl podwyżek stóp procentowych nie będzie taki jak poprzednie,  gdyż rynki wydają się być uzależnione od taniego pieniądza.

 

El-Erian, który jeszcze przed ostatnimi rozczarowującymi danymi z rynku pracy wskazywał, że szanse na wrześniową podwyżkę stóp procentowych wynoszą 60%, pozostaje optymistą względem wrześniowego posiedzenia.  Już dwa tygodnie temu El-Erian sygnalizował, że sytuacja gospodarki USA pozwala na zdecydowanie mniej akomodacyjną politykę pieniężną niż ta prowadzona obecnie, a utrzymywanie niskich stóp procentowych przez dłużzsy czas stwarza zagrożenia dla gospodarki.

Ekonomista Allianz widzi jednak przeszkody w wychodzeniu z akomodacyjnej polityki, które sprawiają, że planowany cykl podwyżek stóp procentowych nie będzie 'normalnym' cyklem.

Reklama

"Bank centralny musi wskazać, że ścieżka podwyżek będzie bardzo, bardzo płaska i zapewnić rynki, że obecny cykl zakończy się znacznie poniżej historycznie notowanych wartości" - stwierdził El-Erian.

 

Banki centralne osamotnione w działaniach

El-Erian uważa, że FED został zapędzony w kozi róg. ekonomista wskazuje, że banki centralne na całym świecie są zbyt słabo wspomagane w swoich działaniach mających na celu pobudzenie gospodarki.

"Banki centralne nie mogą być osamotnione w tej grze. Nie mogą nadrabiać za innych decydentów. Istnieją o wiele lepsze narzędzia po stronie polityki fiskalnej i po stronie reform strukturalnych, które zdecydowanie bardziej nadają się do realizacji obecnych potrzeb" - stwierdził El-Erian.

Reklama

 

Rynki zbyt mocno uzależnione od FED

El-Erian uważa, że mamy do czynienia ze zbyt dużą obsesją co do podwyżki stóp procentowych. Zamieszanie wokół podwyżki o 25 punktów bazowych jest jego zdaniem absurdalne. Sytuacja ta pokazuje skalę uzależnienia rynków finansowych od napływu taniego kapitału. Dużym zagrożeniem jesto to, że tani pieniądz zniekształcił rynki finansowe i zachęcił do podejmowania zbyt dużego ryzyka, którego podmioty nie podejmowałyby, gdyby stopy procentowe były wyższe.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama