Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ekstremalnie luźna polityka pieniężna Japonii pozytywna dla gospodarek regionu

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ekstremalnie luźna polityka pieniężna prowadzona w Japonii jest jednym z bardziej gorących tematów poruszanych podczas trwającego w Japonii spotkania przedstawicieli grupy G7. Pomimo szerokiej krytyki w stosunku do Japonii specjaliści Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazali, że polityka prowadzona przez Japonię przyczyniła się do poprawy sytuacji innych gospodarek regionu.

 

Japoński program luzowania ilościowego i jakościowego (QQE) wystartował w 2013 roku. W ramach programu QQE prowadzony jest skup zarówno obligacji rządowych jak i innych aktywów – Bank Japonii działa między innymi na rynku funduszy typu ETF oraz japońskich funduszy rynku nieruchomości (J-REIT). Program doprowadził do znacznego osłabienia jena w stosunku do dolara (kurs USDJPY wzrósł o niemal 50% pomiędzy rokiem 2012 a rokiem 2015). Efekty programu QQE widoczne były również w silnych wzrostach na rynku akcji i rosnącej inflacji w latach 2012-2015.

Pomimo tego, że również waluty krajów regionu południowowschodniej Azji umacniały się w stosunku do jena to gospodarki te odczuły pozytywny wpływ polityki pieniężnej prowadzonej w Japonii.

 

Reklama

„Nasze wyniki wskazują, że uruchomienie programu QQE w Japonii (…) konsekwentnie przyczyniało się do wzrostu cen akcji w azjatyckich gospodarkach wschodzących…” – napisali w swoim raporcie autorzy badania – Giovanni Ganelli i Nour Tawk.

„Większość krajów południowowschodniej Azji doświadczyło wzrostu produkcji i przejściowego okresu zwiększonej inflacji. W wielu krajach znacznie zwiększył się napływ kapitału zewnętrznego.”

 

Badania wykazały, że japoński program QQE spowodował znaczny wzrost cen akcji we wschodzących gospodarkach Azji. W przypadku krajów jak Chiny, Indonezja, Malezja, Singapur i Tajlandia wzrost ten jest szacowany na 2-5%. Podczas gdy program QQE spowodował umocnienie się walut tych krajów w stosunku do japońskiego jena to generalnie miał on pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy, ze statystycznie istotnymi wzrostami w Indonezji, Malezji, Filipinach i Tajlandii. Autorzy zwrócili uwagę, że w regionie nie obserwowano odchodzenia od krajowych produktów na rzecz tańszych (ze względu na słabego jena) produktów japońskich.

 

Źródło: Reuters

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama