Gdzie jest dno złotówki? [kursy walutowe EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN]
![Eksplozja na kursie euro do złotego! Gdzie jest dno złotówki? [kursy walutowe EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN, CHF/PLN] | FXMAG INWESTOR](https://admin.fxmag.pl/api/image?url=media/pics/eksplozja-na-kursie-euro-do-zlotego-gdzie-jest-dno-zlotowki-kursy-walutowe-eurpln-usdpln-gbppln-chfpln.jpg&w=1200)
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,7031 (osłabienie złotego o 0,5%). W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu EURPLN w reakcji na eksplozję rakiety w przygranicznym Przewodowie. Z uwagi na początkowe sprzeczne doniesienia medialne co do przyczyn incydentu, przejściowo zwiększyły się obawy inwestorów o dalszą eskalację wojny w Ukrainie, stąd doszło do wyraźnego osłabienia złotego. W kolejnych dniach złoty w pełni odrobił straty. Publikacja krajowych danych o PKB nie miała istotnego wpływu na rynek. Z uwagi na incydent w Przewodowie, w ubiegłym tygodniu odnotowano także przejściowe umocnienie dolara względem euro.
W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, która może przyczynić się do osłabienia kursu polskiej waluty. Z kolei w kierunku podwyższonej zmienności kursu złotego może oddziaływać zaplanowana na środę publikacja Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje sugerujące ewentualną zmianę nastawienia Rezerwy Federalnej oraz EBC w polityce pieniężnej, a także te dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 7,29 (spadek o 4pb), 5-letnie do 6,43 (spadek o 13pb), a 10-letnie do 6,31 (spadek o 8pb). W ubiegłym tygodniu doszło do spadku stawek IRS na całej długości krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Obniżeniu stawek IRS na rynkach bazowych sprzyjały zmniejszające się oczekiwania inwestorów na dalsze, silne podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne. Incydent w Przewodowie, a także publikacja krajowych danych o PKB nie miały istotnego wpływu na rynek. Pod koniec tygodnia doszło do nieznacznej korekty i wzrostu stawek IRS.
W tym tygodniu kluczowe dla stawek IRS będą krajowe dane o sprzedaży detalicznej, które w przypadku realizacji naszej prognozy mogą przyczynić się do spadku stawek IRS. Podwyższonej zmienności stawek IRS może natomiast sprzyjać zaplanowana na środę publikacja Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC. Przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. Ważnym czynnikiem wpływającym na krzywą dochodowości pozostaną informacje sugerujące ewentualną zmianę nastawienia Rezerwy Federalnej o raz EBC w polityce pieniężnej, a także te dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję