Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Efekty wczorajszego przemówienia prezesa BOE - Marka Carneya

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wyczekiwana od pewnego czasu, wczorajsza konferencja z udziałem prezesa Bank of England – Marka Carneya, rzuciła nieco światła na jego zamiary związane z najbliższymi działaniami w obrębie polityki monetarnej Banku Anglii. Carney zaznaczył, że okres zwiększonej niepewności na rynkach może się przedłużyć oraz, że istnieją narzędzia, którymi Bank Anglii może się posłużyć, w celu załagodzenia obecnej sytuacji. Zaznaczył jednak przy tym, że bank centralny posiada kres swoich możliwości jeżeli chodzi o możliwość wspomagania gospodarki.

 

Z wypowiedzi prezesa BOE wywnioskować można było, że wizja kolejnych obniżek stóp procentowych jest jak najbardziej realna. Najprawdopodobniej nastąpi kolejne luzowanie polityki monetarnej, które może się odbyć w ciągu tego lata podczas lipcowego bądź sierpniowego spotkania zarządu Banku Anglii. Istnieją 3 scenariusze jakimi może zdecydować się pójść Mark Carney przy najbliższych posiedzeniach: pozostawić stopę procentową bez zmian w lipcu i dokonać jej obniżki w sierpniu kiedy będą już dostępne dane dotyczące aktywności gospodarczej, pewności konsumentów i przedsiębiorców  oraz odczyty inflacji. Drugi scenariusz to dwie obniżki stopy procentowej po 25 pb w lipcu oraz sierpniu. Trzecia opcja to z kolei dokonanie jednej mocnej obniżki o 50 pb, sprowadzając jednym ruchem stopę procentową do poziomu zerowego. Godnym zauważenia jest fakt, że przed przemową Marka Carneya, rynek wyceniał na 34% prawdopodobieństwo obniżenia stopy procentowej o 25 p.b. na posiedzeniu 14 lipca. Po przemówieniu prezesa BOE, prawdopodobieństwo to wynosiło już 57%.

 

Po reakcji rynków widoczna była ranga tego przemówienia. W czasie jego trwania, para GBPUSD odnotowała spadek o 1,60 punktu procentowego, natomiast na parze EURGBP obserwowany był wzrost o 1,36 punktu procentowego. Inwestorzy na wieść o planowanym poluzowaniu polityki monetarnej zaczęli również masowe zakupy na brytyjskim indeksie FTSE 100, który od momentu przemówienia do końca dnia urósł o imponującą wartość 2,48 punktu procentowego.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Jurczyński

Jakub Jurczyński

Młodszy analityk rynków finansowych HFT Brokers


Tematy

Reklama
Reklama