Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC zbyt mocno skupia się na QE

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czy Rada Prezesów EBC skupia się zbyt mocno na programie QE? Zdaniem jednego z jej członków – tak. Ten apeluje o szersze podejście do tematu zmian w polityce pieniężnej EBC.

 

Zdaniem Ardo Hanssona, przedstawiciela Estonii w Europejskim Banku Centralnym, decydenci z EBC powinni rozpocząć dyskusję na temat szerszej palety narzędzi w normalizacji polityki pieniężnej. Estończyk zauważa, że działania Rady Prezesów, a także komunikacja z rynkami, skupia się głównie na kwestii programu luzowania ilościowego.

Hansson stwierdził, że poprawa wzrostu gospodarczego w strefie euro pozwala decydentom z EBC na zmniejszenie stymulacji ze strony polityki pieniężnej. Normalizacja polityki pieniężnej będzie stopniowa. Jego zdaniem, kolejny krok banku centralnego powinien zakładać szerszy pakiet zmian niż tylko te dotyczące programu QE. Wymienia tutaj komunikację z rynkami i dostosowanie polityki reinwestycji środków z zapadających aktywów, zakupionych w ramach QE. Hansson wskazuje, że gdy Rada Prezesów będzie w październiku decydować o zmianach w programie QE, on zasugeruje szerszy pakiet zmian. Zaznaczył także, że opcją wartą debaty jest również zmiana w komunikatach po posiedzeniach EBC, zakładająca stwierdzenie, że decydenci są gotowi nie tylko zwiększyć (jak to jest obecnie), ale również zmniejszyć zakupy w ramach programu QE, jeśli zmienią się perspektywy gospodarcze. Trzeba przyznać, że taka zmiana mogłaby wywołać silną reakcję wzrostową ze strony euro.

 

Reklama

Hansson uspokoił również obawy o to, że rosnący w ostatnich miesiącach kurs euro może przyczynić się do wolniejszego zmniejszania akomodacji w polityce pieniężnej EBC. Jego zdaniem obecny kurs waluty wspólnoty nie odchyla się od historycznego przedziału kursowego.

W kontekście problemu z osiągnięciem docelowego poziomu inflacji Hansson stwierdził, że rzeczywistość gospodarcza jest obecnie taka, że osiągnięcie tego celu będzie wymagało nieco więcej czasu ze względu na czynniki znajdujące się poza kontrolą EBC.

 

Estończyk przestrzegł również przed zbyt długim czekaniem z zacieśnianiem polityki pieniężnej. Jeśli fundamenty gospodacze zaczynają się poprawiać, a bank centralny był wcześniej zbyt ostrożny z zacieśnianiem, to będzie zmuszony nadrobić to spóźnienie. Dla gospodarki bezpieczniej jest, gdy bank centralny dokonuje zmian w nastawieniu polityki pieniężnej stopniowo, a nie nagle.

 

Dzisiejsze słowa Hanssona nie wywołały reakcji na rynku walutowym, choć Estończyk, zgodnie z rotacją głosów w Radzie Prezesów, jest obecnie jednym z głosujących w sprawie zmian w polityce pieniężnej. Jest on znany ze swoich umiarkowanie jastrzębich wypowiedzi, a dzisiejsze komentarze wpisują się w to nastawienie.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama