Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Serwis Reuters pisze o polskim podatku bankowym. Wczoraj Europejski Bank Centralny odniósł się w oświadczeniu do działań partii rządzącej i ich ewentualnych konsekwencji dla gospodarki.

 

Od lutego w Polsce obowiązywać ma tzw. podatek bankowy, którym zostaną objęte niektóre instytucje finansowe w Polsce (m.in. banki i firmy ubezpieczeniowe). Podatek będzie naliczany od wartości aktywów, a jego stawka ma wynosić 0,44% rocznie. Reuters zauważa, że celem podatku jest pozyskanie przez rząd funduszy na pokrycie wydatków budżetowych w nowym, kontrowersyjnym budżecie.

"Proponowana struktura podatku może zachęcić instytucje finansowe do zmiany profilu ryzyka poprzez restrukturyzację portfeli ukierunkowaną na bardziej ryzykowne produkty, wykorzystanie operacji pozabilansowych lub transferowanie aktywów za granicę" - czytamy w opinii prezesa EBC, Mario Draghiego.

 

Reklama

EBC stwierdza również, że w obecnej formie, projekt ustawy może stanowić zachętę dla banków, aby zmniejszyć swoje sumy bilansowe, w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych.

 

W dalszej kolejności raport zauważa, że podatek może znacznie wpłynąć na sytuację banków przechodzących obecnie trudności. EBC wnioskuje, że wprowadzenie podatku powinno zostać szczegółowo rozważone w kontekście jego wpływu m.in. na odporność instytucji finansowych, stabilność finansową, dynamikę akcji kredytowej oraz ogólną sytuację gospodarczą.

"W tym kontekście należy uwzględnić różnice w sytuacji indywidualnych banków oraz wpływ innych regulacji wdrażanych w Polsce i w Unii. W szczególności należy dogłębnie przeanalizować sytuację słabszych banków, które mogą w wyniku wprowadzenia proponowanego podatku ponieść straty" - stwierdza raport.

Według EBC nałożenie podatków na instytucje finansowe z powodów potrzeb budżetowych powinna poprzedzić dogłębna analiza potencjalnych niekorzystnych następstw dla sektora finansowego.


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama