Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

EBC nie skończy szybko z polityką luzowania

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O stwierdzenie, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuował politykę quantitative easing (QE) tak długo jak to tylko będzie potrzebne, pokusił się podczas rozmowy z belgijskimi dziennikarzami Peter Preat - członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Jest to według niego podyktowane przede wszystkim niskim tempem wzrostu w gospodarkach wschodzących.

 

Potwierdzeniem tego są decyzje EBC z początku grudnia, takie jak obniżenie stopy depozytowej i przedłużenie okresu skupu obligacji, co ma pomóc w doprowadzeniu stopy inflacji do pożądanego poziomu 2% w Strefie Euro.

 

"EBC będzie kontynuował ekspansywną politykę monetarną tak długo jak będzie istniała taka potrzeba. Bez podawania konkretnej daty, ten przedział czasu jest dość długi." - powiedział Peter Preat, w wywiadzie dla belgijskiej gazety "La Libre".

Reklama

 

"Dodatkowe ryzyka pojawiają się w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego w gospodarkach wschodzących, co jest bardzo znaczące dla krajów Strefy Euro. Obserwujemy także tendencje zniżkowe cen w sektorze przemysłowym oraz bardzo wysoki poziom bezrobocia." - dodaje członek zarządu EBC.

 

Preat podkreślił ponadto, że sama aktywność EBC nie jest wystarczająca, aby unormować rynek. Konieczne są także działania i decyzje rządów państw Strefy Euro. Stwierdził także, że ludzie oczekują zbyt wiele od EBC, który działa podczas gdy inni aktorzy powstrzymują się od jakichkolwiek działań. Według niego zdecydowanie niewystarczającym działaniem wykazuje się sektor finansów publicznych.

 

Źródło informacji: reuters.com

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Anna Hałas

Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.


Tematy

Reklama
Reklama