W poniedziałek niska wycena złotego nie uległa istotnej zmianie pomimo osłabienia dolara i widocznej poprawy sentymentu na globalnych rynkach giełdowych. Kurs EUR/PLN testował poziom 4,60 ale ostatecznie cofnął się w okolicę 4,58 podczas gdy kurs USD/PLN zszedł poniżej 4,08 wraz ze wzrostem kursu EUR/USD w okolicę poziomu 1,12.
GUS podał, że PKB w 2021 roku wzrosło o 5,7% co przebiło medianę oczekiwań ekonomistów na poziomie 5,5%
Jednak szybsze tempo wzrostu polskiej gospodarki, sygnalizujące silne ożywienie po pandemicznym dołku, nie miało widocznego wpływu na notowania złotego. Również weekendowa nominacja prof. A. Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP była neutralna dla rynków finansowych. Złoty pozostaje wciąż pod negatywnym wpływem nie słabnących napięć związanych z konfliktem Rosji z Ukrainą. Dodatkowo zbliża się data prawdopodobnego dla Polski niekorzystnego orzeczenia TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości (16 lutego) oraz publikowanej 2 dni później rewizji ratingu Polski przez agencję Fitch.
Umocnieniu uległy CZK i HUF, które zyskały do euro odpowiednio 0,5% i 0,8%
Korona jest liderem wśród walut CEE-3 dzięki zdecydowanym podwyżkom stóp procentowych. Testem dla dalszego umocnienia czeskiej waluty będzie czwartkowa decyzja Banku Czech, gdzie przewidywana jest podwyżka stóp nawet o 75 pb, co doprowadziłoby stopę referencyjną do najwyższego od 20 lat poziomu 4,5%. Taki scenariusz może skłonić RPP do zajęcia bardziej jastrzębiego stanowiska (podwyżka stóp o 75 pb) na zaplanowanym na 8 lutego posiedzeniu, co sprzyjałoby, przy jednoczesnej deeskalacji geopolitycznych napięć, umocnieniu kursu EUR/PLN w okolicę poziomu 4,55.
Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźny wzrost krzywych dochodowości obligacji skarbowych i kontraktów IRS
W efekcie notowania swapów we wszystkich tenorach znalazły się powyżej 4%. Warto zwrócić uwagę, że rentowności 2-letnich papierów wzrosły już w okolice 3,70% podczas gdy jeszcze 21 stycznia (piątek) znajdowały się poniżej 3,0%. Negatywny wpływ na notowania instrumentów mogła mieć krajowa publikacja danych nt. PKB w 2021 r., a także mniejszy od oczekiwań spadek inflacji w Europie.
We wtorek najciekawszym wydarzeniem w kraju będzie publikacja indeksu PMI za styczeń
Oczekujemy mocnych danych, które do tego zaskoczą pozytywnie rynek (PKO: 56,5). Dane będą wzmacniać optymistyczne oczekiwania w odniesieniu do wyników polskiej gospodarki w I kw. 2022 r. i jednocześnie pośrednio zwiększać przestrzeń dla dalszych podwyżek stóp procentowych. W efekcie spodziewać się można wzrostu rentowności obligacji widocznego szczególnie na krótkim końcu krzywej dochodowości. Rentowności 2-letnich papierów mogą jeszcze przed posiedzeniem RPP przekroczyć psychologiczną barierę 4,0% (notowania IRS 2Y już oscylują blisko 4,50%).
Krajowemu rynkowi długu może też ciążyć średnioterminowy wzrost podaży papierów skarbowych w pierwszych miesiącach roku
Zgodnie z oczekiwaniami kalendarz aukcji w lutym właściwie nie różni się od tego ze stycznia. Ministerstwo Finansów zamierza zorganizować aukcję zamiany (11 II) i aukcję regularną (23 II) z ofertą w przedziale między 3 a 6 mld PLN. Oczekiwać można, że ostatecznie łączna wartość wszystkich emisji wyniesie około 11 mld PLN wobec 10,3 mld PLN w styczniu. Istotnym problemem przy plasowaniu ofert będzie słaby popyt na papiery o stałym kuponie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję