Podczas wtorkowej sesji złoty kontynuował umocnienie w relacji do głównych walut, a notowania
Głównym wydarzeniem sesji, na którą czekali lokalnie uczestnicy rynku była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami, stopa referencyjna została podwyższona o 50 pb do poziomu 2,25%. Złoty umacniał się w trakcie sesji jeszcze przed decyzją Rady, a brak zaskoczenia nie przyczynił się do bardziej wyraźnego umocnienia waluty. PLN korzystał we wtorek na dobrych nastrojach wobec walut Europy Środkowo-Wschodniej (umacniały się również HUF czy CZK). W najbliższych dniach dla rynku będzie istotne, czy RPP zamierza utrzymać cykl podwyżek po 50 pb na każdym spotkaniu oraz jak na przyszłe decyzje wpływać będą dane o inflacji, która w grudniu prawdopodobnie przekroczyła 8% (publikacja w piątek). Oczekujemy, że kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się poniżej poziomu 4,60, a kolejne ruchy ze strony Rady będą spychały go w stronę 4,55 w trakcie bieżącego kwartału.
Kurs EUR/USD powrócił powyżej poziomu 1,13, a na niekorzyść amerykańskiej waluty zadziałały gorsze od oczekiwań wyniki badana ISM, gdzie indeks przemysłowy spadł w grudniu do 58,7 pkt, zdecydowanie poniżej oczekiwanych 60 pkt i 61,1 z listopada. Dolar jest jednak w ostatnich dniach zdecydowanie mocniejszy wobec japońskiego jena, co odzwierciedla zarówno brak wzrostu awersji wobec ryzyka oraz oczekiwany wzrost rynkowych stóp procentowych w USA. W środę opublikowane zostaną minutes z grudniowego posiedzenia Fed, które mogą wskazać kierunek działań banku. Rynek pochodny widzi obecnie około 60% szans na podwyżkę stóp Fed w marcu, a takich ruch w pełni jest wyceniony już w maju.
Na krajowym rynku stopy procentowej przed decyzję RPP doszło do wzrostu krzywych dochodowości w efekcie czego notowania kontraktów IRS w sektorach 2Y-4Y przekroczyły 4%. Negatywny wpływ na notowania instrumentów miały oczekiwania na podwyżkę stóp w Polsce. W efekcie krajowy rynek był zdecydowanie najsłabszy w całej Europie. Do tego nie pomagały trendy globalne. Na świecie widzimy wzrost popytu na aktywa ryzykowne i obawy przed presją inflacyjną. Rentowności 10-letnich Bundów powoli zbliżają się do -0,1%, a US Treasuries w okolice 1,65%. Po ostatnich zmianach notowań w strefie euro papiery skarbowe o wartości 5,1 bln
Podczas środowej sesji kluczowe znaczenie dla rynku długu będzie miała konferencja prasowa prezesa NBP. A. Glapiński najprawdopodobniej podtrzyma zdanie, że w najbliższych miesiącach bardziej prawdopodobne są dalsze podwyżki stóp. Takie sygnały, bez jednoczesnego wyznaczenia końca cyklu, przesuwają krzywe dochodowości w górę. Podobnie dzieje się też w Czechach czy na Węgrzech, gdzie inwestorzy zakładają podwyżki stóp banków centralnych do 5%. W Polsce wyceniony jest w pełni wzrost stopy referencyjnej NBP do 4% w II kw. 2022 r. Proces zaostrzania polityki pieniężnej w Polsce będzie sprzyjać wzrostowi rentowności 2-letnich obligacji w kierunku 4,20% pod koniec I kw. 2022 r. Wtorkowa podwyżka stóp procentowych, chociaż okazała się niższa od wycen rynkowych (bliższych 75 pb.), to jednak nie zmienia perspektyw na najbliższe miesiące. W tej sytuacji oczekiwania inwestorów odnośnie kolejnych ruchów Rady przesuną się płynnie na kolejne miesiące.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję