Indeksy akcyjne po obu stronach Atlantyku lekko spadły, a wyprzedaż na rynku obligacji przyspieszyła na fali rosnących cen surowców i obaw inflacyjnych, a także za sprawą wyraźnie jastrzębich wypowiedzi szefa Fed. Cena ropy Brent przekroczyła wczoraj 115 USD/bbl. Rentowność amerykańskiej 2-latki wzrosła powyżej 2%, po raz pierwszy od maja 2019, odzwierciedlając rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych.
Notowania EURUSD były względnie stabilne powyżej 1,10. W Rosji, po raz pierwszy od wybuchy wojny, wznowiono handel obligacjami denominowanymi w rublu z wyraźnym spadkiem notowań. Ceny nawozów osiągnęły historyczne maksima w związku z ograniczeniem podaży z Rosji, co pogłębiło obawy o globalne bezpieczeństwo żywnościowe, wywołane m.in. przez ubytek podaży zbóż z Ukrainy. Złoty umocnił się w ciągu wczorajszej sesji. EURPLN obniżył się do 4,69, a USDPLN do 4,25. Rentowności krajowych obligacji podążały za globalnym trendem i wyraźnie wzrosły, o ponad 20pb wzdłuż krzywej.
Na dzisiejszym posiedzeniu MNB oczekujemy podwyżki stóp o 75pb do 4,15% w reakcji na pogorszenie perspektyw inflacji i wysoką zmienność na rynkach finansowych. Stopa bazowa zmierza stopniowo w kierunku stopy z tygodniowych przetargów, która w ubiegłym tygodniu wynosiła 5,35%.
Dziś również kolejny zestaw krajowych danych. Po pierwsze, poznamy wyniki marcowego badania koniunktury gospodarczej, które pokażą pierwszą reakcję firm na wybuch wojny. Po drugie, statystyki pieniężne pokażą prawdopodobnie obniżenie dynamiki podaży pieniądza M3 w lutym, wg naszej prognozy do 7,5% r/r z 7,7% r/r. Dane mogą pokazać oznaki osłabienia popytu na kredyty hipoteczne i konsumpcyjne.
Przegląd sytuacji epidemicznej
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję