Złoty pozostaje pod dominującym wpływem sentymentu zewnętrznego. Ten natomiast z uwagi na materializujący się scenariusz coraz słabszej globalnej koniunktury oraz spektakularne wzrosty cen energii w Europie pozostaje niekorzystny dla aktywów wrażliwych na awersję do ryzyka. Kurs EUR/PLN pozostaje na historycznie wysokich poziomach (okolice 4,80), choć z mniejszym prawdopodobieństwem trwałego przebicia bariery 5,00 PLN za EUR z uwagi na zdyskontowanie wielu potencjalnych zagrożeń. W 4Q 2022 nie widzimy przestrzeni do znaczącej umocnienia złotego, gdyż spodziewamy się utrzymania czynników podtrzymujących zainteresowanie tzw. bezpiecznymi przystaniami (negatywne dla złotego). Tym bardziej, iż wysoką zmienność generować będzie możliwa eskalacja kryzysu energetycznego.
Zobacz także: Co gorsze, w najbliższym czasie PLN „może przyspieszyć przecenę”
Co więcej, w krótkim terminie czynniki lokalne nie będą argumentami pozytywnie wyróżniającymi złotego na tle regionu. Opóźniający się napływ środków z KPO, czy pogłębianie się poziomu ujemnych stóp procentowych (RPP skłonna jest wkrótce zakończyć cykl zacieśniania a inflacja CPI na początku 2023 może przybrać na sile) będą budować mało atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych wizerunek rodzimej waluty. O tym jak ważna jest natomiast przejrzysta retoryka banku centralnego, czy brak istotnych sporów kraju członkowskiego z UE świadczy przykłady czeskiej korony (zdecydowanie najlepiej radzącej sobie wśród walut CEE) i regionalnego outsider’a, czyli węgierskiego forinta.
Zobacz także: Prognozy walutowe dla dolara, euro, korony, funta, franka: sprawdź, ile złotych zapłacisz za najważniejsze waluty z FX
Nieco korzystniej wyglądają perspektywy złotego w roku 2023
Niewielkie umocnienie polskiej waluty, którego się spodziewamy będzie jednak zasługą sentymentu globalnego wspierającego wszystkie waluty emerging markets, a nie aspektów lokalnych. Pozytywnie co prawda oceniamy sytuację, iż polska gospodarka w przeciwieństwie do Eurolandu uniknie recesji natomiast kwestia utrzymujących się nierównowag makroekonomicznych (inflacja, wysoki deficyt general government, deficyt na rachunku obrotów bieżących), napięć fiskalnych w roku wyborczym i konfliktu w Ukrainie budzić może niepokój (dalszy wzrost stawek CDS).
Zobacz także: Kursy walut: tąpnięcie złotego! Ogromne zaskoczenie, PLN zanurkował
Krótkookresowe perspektywy złotego uległy dalszemu pogorszeniu,
co wyrażamy poprzez podwyższenie prognozowanego kursu EUR/PLN na koniec roku do 4,75 (wobec 4,60 poprzednio). Prognoza punktowa w obecnych uwarunkowaniach obarczona jest jednak dużym ryzykiem, a w obliczu piętrzących się zagrożeń scenariusz kontynuacji osłabienia złotego wciąż oceniamy jako dość wysoki. Przyszły rok natomiast to okres oczekiwanego łagodnego wzrostu kursu EUR/USD ujemnie skorelowanego ze zmianami pary EUR/PLN, co będzie źródłem stopniowego umocnienia złotego.
Zobacz także: Inflacja wciąż rośnie, bo macie za dużo pieniędzy, a słabość polskiego złotego to oznaka naszej siły
Bilans szans i zagrożeń dla kursu EUR/PLN
Bilans ryzyk |
Czynniki działające na umocnienie złotego |
Czynniki działające na osłabienie złotego |
krótki termin (do 3M) |
|
|
długi termin (powyżej 3M) |
|
|
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję