Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar zbyt silny?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

„Dolar zbyt silny”, takie słowa padły z ust Stevena Mnuchina – nominowanego na Ministra Skarbu Stanów Zjednoczonych. Podkreślił też, że silny dolar w krótkim terminie negatywnie oddziałuje na  kondycję gospodarczą USA. Jeszcze niedawno podobnym stwierdzeniem zaskoczył opinię publiczną Prezydent Donald Trump.

 

 

Kim jest Steven Mnuchin

Mnuchin jest bankierem Goldman Saschs i nic dziwnego skoro pochodzi z rodziny o tradycjach bankierskich. Założył również fundusz hedgingowy Dune Capital Management. Już 30 listopada został nominowany na Sekretarza Skarbu w gabinecie Donalda Trumpa. Jego kandydatura spotkała się z oporem Demokratów, ale także pozostałych części obywateli USA. Zaprzysiężenie bankiera to kwestia formalna, z poparciem Republikanów mandat Sekretarza Stanu jest w zasięgu ręki.

Reklama

 

Silny dolar w krótkim terminie…

ma negatywny wpływ na ekonomię, ale w perspektywie długoterminowej ważne jest aby USD utrzymywał stabilny kurs. Mnuchin dodał, że pozycja dolara jest o tyle mocna, o ile silna jest kondycja gospodarcza USA.  Te słowa odbiły się na wieczornej sesji i osłabiły dolara. Reakcję na rynkach walutowym wywołała także zeszłotygodniowa wypowiedź Donalda Trumpa dla WSJ, gdzie stwierdził, że silny dolar może utopić gospodarkę USA. Tego typu wypowiedzi wywołują nerwowe ruchy na rynkach, ale także wskazują na to, jak słowa polityków mogą manipulować kursem danej waluty, nawet w przypadku dolara. Do wypowiedzi Trumpa nawiązał również podczas konferencji prasowej (19.01.2017) prezes EBC -  Mario Draghi. W słowach Trumpa nie znajduje zapowiedzi wojny walutowej, ponieważ dewaluacja waluty na rzecz zwiększenia atrakcyjności eksportu jest zakazana w ustaleniach grup G7 i G20.

W rzeczywistości jednak słabszy kurs waluty ma pozytywny wpływ jedynie na eksport dla państw handlujących na arenie międzynarodowej. Donald Trump już kolejny raz podkreśla potrzebę zreformowania stosunków gospodarczych i handlowych z innymi państwami. Pierwsze posunięcie Trumpa, jakim jest wycofanie USA z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) nie wzbudziło na rynkach wzmożonej reakcji. Jedynie kurs EUR/USD zareagował wzrostową korektą, najwyższą od 8 grudnia. Większy niepokój wśród inwestorów wzbudza zapowiedź renegocjacji układu NAFTA oraz fakt, jak zareaguje na to rynek walutowy.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Tematy

Reklama
Reklama