Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dolar tanieje na potęgę! Tyle za złotych i euro za USD płaciliśmy kilka miesięcy temu, ale są waluty, które już wobec dolara notują wieloletnie szczyty

|
selectedselectedselected
Dolar tanieje na potęgę! Tyle za złotych i euro za USD płaciliśmy kilka miesięcy temu, ale są waluty, które już wobec dolara notują wieloletnie szczyty | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Po raz ostatni mniej niż 3,70 złotego za dolara płaciliśmy w lutym, ale są waluty, które już wobec dolara notują wieloletnie szczyty. Inwestorzy widzą niechęć Fed do jakiejkolwiek reakcji na rosnącą inflację. Dziś ważnym wydarzeniem jest publikacja zapisu z kwietniowego posiedzenia amerykańskiego banku centralnego.

Złoty i euro są najmocniejsze wobec dolara od kilku miesięcy,

ale są waluty, które radzą sobie znacznie lepiej. Forint jest najmocniejszy od dwóch lat, zaś czeska korona aż od kwietnia 2018 roku! To wszystko w okresie, gdy presja inflacyjna zdaje się być najmocniejsza właśnie w USA, co teoretycznie powinno dolarowi sprzyjać. Powinno, bo inflacja to dla waluty medal o dwóch różnych stronach, a stronę wybiera tak naprawdę bank centralny.

Na Węgrzech inflacja przekroczyła 5%,

a jednak forint bardzo się umacnia, bo bank centralny postanowił podnieść stopy procentowe. W USA taki ruch nawet nie byłby potrzebny – wystarczyłaby sugestia ograniczenia skupu obligacji, ale Fed jak na razie idzie w zaparte, utrzymując, że inflacja jest przejściowa i nie ma potrzeby reakcji. Stawka jest jednak duża, więc inwestorzy śledzić będą dzisiejsze minutes (publikacja 20:00), mając nadzieję, że z zapisu dyskusji wywnioskują, jakie warunki musiałyby zostać spełnione, aby Fed zmienił zdanie. Wydaje mi się jednak mało prawdopodobnym, aby były tam konkrety – Fed unika jak ognia czegokolwiek, co mogłoby go przymusić do zmiany polityki. Tymczasem indeks dolara zszedł poniżej poziomu 90, testując strefę wyznaczoną pomiędzy minimum ze stycznia a minimum z lutego.

Sporym echem na rynku dziś rano odbija się decyzja chińskich władz o zakazie dla instytucji finansowych świadczenia jakichkolwiek usług związanych z kryptowalutami. To duży cios, szczególnie po weekendowych rewelacjach ze strony Elona Muska. Jak na razie wpływ na szeroki rynek wydaje się ograniczony, ale sytuację warto monitorować.

Dziś poznamy także dane odnośnie inflacji w Kanadzie (14:30),

Reklama

o tyle ciekawe, że Bank Kanady jako pierwszy z większych banków zaczął krucjatę zacieśnienia. O 16:30 dane odnośnie zapasów paliw w USA istotne w kontekście drożejącej ropy.

O 8:40 euro kosztuje 4,5250 złotego, dolar 3,6969 złotego, frank 4,1197 złotego zaś funt 5,2462 złotego.   

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Kwiecień

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | TWITTER


Reklama
Reklama