W środowy wieczór polskiego czasu miało miejsce posiedzenie Rezerwy Federalnej, podczas którego ponownie poruszone zostały tematy ograniczania skupu obligacji oraz podwyżek stóp procentowych. Większość słów usłyszanych podczas posiedzenia można interpretować w dwojaki sposób. Choć Jerome Powell wspomniał m.in o zarysie planu redukcji sumy bilansowej Fedu czy podniesieniu przedziału stopy funduszy federalnych, to nie podał w tych kwestiach zbyt wielu konkretów. Pomimo tego spora część inwestorów spostrzegła wypowiedź szefa Rezerwy Federalnej jako jastrzębią – przyczyniło się to do umocnienia dolara względem euro i złotego.
EUR/USD, YTD, źródło: baha.com
Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował o kontynuowaniu ograniczania skupu obligacji i zakończeniu go w marcu. Rynek zdaje się przewidywać podwyższenie stóp procentowych już podczas marcowego posiedzenia komitetu.
Środowe informacje nie przyczyniły się do znacznych ruchów cenowych na parze walutowej EUR/USD, której notowania na zakończenie sesji spadły z poziomu 1.1301 do 1.1240. Oznaczało to spadek o 0.54%. W czwartek euro zniżkowało względem dolara już o 0.85% (1.1240 do 1.1145 na zamknięciu). Złoty natomiast osłabił się względem waluty rezerwowej podczas środowej sesji o 0.58% (wzrost USD/PLN z poziomu 4.0564 do 4.0799), a na koniec czwartkowej sesji zniżkował o kolejne 0.23% (4.0799 do 4.0892). Warto zaznaczyć, że polska waluta w ciągu zaledwie 4 dni straciła do dolara łącznie 2,6%.
USD/PLN, YTD, źródło: baha.com
Wskazane jest pamiętać także o konflikcie Rosji i Ukrainy, w który angażuje się coraz więcej krajów. Wypowiedzi polityków podsycają i tak już bardzo rozpowszechniony temat ewentualnej inwazji Rosji, co nie wpływa pozytywnie na stabilność rynków. Ewentualna eskalacja powinna przynieść ucieczkę kapitału do waluty Stanów Zjednoczonych.
Mateusz Szymański, Superfund TFI, 2022.01.28
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję