Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa

Wczoraj opublikowano dane o sprzedaży detalicznej oraz aktywności w przemyśle w USA. W ujęciu m/m sprzedaż detaliczna w USA rośnie szósty miesiąc z rzędu, we wrześniu o 0,7% m/m sa wobec 0,8% m/m sa w sierpniu (po korekcie w górę).
Po wyłączeniu motoryzacji sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,6% m/m sa. Oba odczyty były wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych. Produkcja przemysłowa wzrosła m/m trzeci miesiąc z rzędu, we wrześniu zwiększyła się o 0,3% m/m sa wobec sierpniowego 0,4% m/m sa, przy oczekiwaniach utrzymania tego samego poziomu aktywności co sierpniu (0,0%). Struktura przemysłu wygląda dość dobrze. Aktywność w przetwórstwie przemysłowym wzrosła o 0,4% m/m, tyle samo w górnictwie. W kierunku obniżenia całkowitej aktywności w przemyśle działał indeks dla usług komunalnych (utilities), który obniżył się o -0,3% m/m. Dane za wrzesień mogą wzmagać presję na utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej Fed.
Wczoraj publikowane były wrześniowe wskaźniki ZEW obrazujące ocenę profesjonalistów ze świata finansów dotyczące perspektyw gospodarczych m.in. w Niemczech i strefie euro. Indeks ZEW dla Niemiec w październiku wzrósł znacząco, o 10,3 pkt. do -1,1 i był znacznie wyższy od oczekiwań rynkowych. Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej już tylko nieznacznie obniżyła się. Wzrósł natomiast wskaźnik oczekiwań gospodarczych, co wynika z oczekiwań na dalszy spadek inflacji i stabilizacji stóp procentowych w strefie euro. Konflikt w Izraelu na razie miał ograniczony wpływ na oceny perspektyw. Podobnie jak dla Niemiec zmiany oczekiwań odnośnie perspektyw gospodarczych dla strefy euro były wyraźne, z różnicą w ocenach bieżącej sytuacji ekonomicznej. Tu oceny dla strefy euro mocno się pogorszyły, o 9,8 pkt. Obraz jest zbliżony do tego z innych wskaźników koniunktury m.in. Ifo dla Niemiec i PMI.
Drugi dzień z rzędu kurs EUR-USD rośnie pomimo lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej i aktywności w przemyśle. Lepsze od oczekiwań odczyty indeksu ZEW wsparły euro. Kurs EUR-USD zakończył dzień nieco poniżej 1,058.
Trwa powyborczy spadek kursu EUR-PLN, choć już z mniejszymi wahaniami. Kurs
Po poniedziałkowej obniżce rentowności polskich 10-latek o 17 p.b. wczoraj wzrosły o ok. 10 p.b. Na rynkach bazowych wzrosty rentowności na całych krzywych dochodowości.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję