Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Indeks ZEW dla Niemiec najwyżej od kwietnia’23
    1. Dalsze osłabienie dolara
      1. Złoty dalej się umacnia
        1. Odreagowanie na długim końcu

          Wczoraj opublikowano dane o sprzedaży detalicznej oraz aktywności w przemyśle w USA. W ujęciu m/m sprzedaż detaliczna w USA rośnie szósty miesiąc z rzędu, we wrześniu o 0,7% m/m sa wobec 0,8% m/m sa w sierpniu (po korekcie w górę).

           

           

          Po wyłączeniu motoryzacji sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,6% m/m sa. Oba odczyty były wyraźnie powyżej oczekiwań rynkowych. Produkcja przemysłowa wzrosła m/m trzeci miesiąc z rzędu, we wrześniu zwiększyła się o 0,3% m/m sa wobec sierpniowego 0,4% m/m sa, przy oczekiwaniach utrzymania tego samego poziomu aktywności co sierpniu (0,0%). Struktura przemysłu wygląda dość dobrze. Aktywność w przetwórstwie przemysłowym wzrosła o 0,4% m/m, tyle samo w górnictwie. W kierunku obniżenia całkowitej aktywności w przemyśle działał indeks dla usług komunalnych (utilities), który obniżył się o -0,3% m/m. Dane za wrzesień mogą wzmagać presję na utrzymanie restrykcyjnej polityki pieniężnej Fed.

           

          Zobacz także: Gigantyczna gospodarka wchodzi na drogę wzrostu!

           

          Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 1Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 1

           

          Indeks ZEW dla Niemiec najwyżej od kwietnia’23

          Wczoraj publikowane były wrześniowe wskaźniki ZEW obrazujące ocenę profesjonalistów ze świata finansów dotyczące perspektyw gospodarczych m.in. w Niemczech i strefie euro. Indeks ZEW dla Niemiec w październiku wzrósł znacząco, o 10,3 pkt. do -1,1 i był znacznie wyższy od oczekiwań rynkowych. Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej już tylko nieznacznie obniżyła się. Wzrósł natomiast wskaźnik oczekiwań gospodarczych, co wynika z oczekiwań na dalszy spadek inflacji i stabilizacji stóp procentowych w strefie euro. Konflikt w Izraelu na razie miał ograniczony wpływ na oceny perspektyw. Podobnie jak dla Niemiec zmiany oczekiwań odnośnie perspektyw gospodarczych dla strefy euro były wyraźne, z różnicą w ocenach bieżącej sytuacji ekonomicznej. Tu oceny dla strefy euro mocno się pogorszyły, o 9,8 pkt. Obraz jest zbliżony do tego z innych wskaźników koniunktury m.in. Ifo dla Niemiec i PMI.

          Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 2Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 2

           

          Dalsze osłabienie dolara

          Drugi dzień z rzędu kurs EUR-USD rośnie pomimo lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej i aktywności w przemyśle. Lepsze od oczekiwań odczyty indeksu ZEW wsparły euro. Kurs EUR-USD zakończył dzień nieco poniżej 1,058.

          Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 3Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 3

           

          Złoty dalej się umacnia

          Trwa powyborczy spadek kursu EUR-PLN, choć już z mniejszymi wahaniami. Kurs

          EUR-PLN
          EUR/PLN
          4.28
          0.06 %
          1 tydzień
          2.29 %
          1 miesiąc
          2.04 %
          1 rok
          -0.79 %
          5 lat
          -5.89 %
          obniżył się wczoraj o 3 figury, do 4,42 na koniec dnia.

          Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 4Dobre dane z USA. Niesamowita passa złotego (PLN) nadal trwa  - 4

           

          Odreagowanie na długim końcu

          Po poniedziałkowej obniżce rentowności polskich 10-latek o 17 p.b. wczoraj wzrosły o ok. 10 p.b. Na rynkach bazowych wzrosty rentowności na całych krzywych dochodowości.

          Reklama

          Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

          Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

          Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


          komentarze

          Komentarze

          Sortuj według:  Najistotniejsze

          • Najnowsze
          • Najstarsze

          Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

          Reklama
          Reklama