Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dlaczego Bank Anglii nie podniesie stóp procentowych

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś o godzinie 13:00 poznamy decyzję w spawie zmiany stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Rynki nie spodziewają się, by istniała jakakolwiek szansa na podwyżkę stóp, te powinny utrzymać się na obecnym poziomie 0,5%.

 

Nic nie wskazuje na to, by stopy procentowy w Wielkiej Brytanii, które od prawie 7 lat znajdują się na rekordowo niskim poziomie 0,5% uległy zmianie. Choć mówi się, że to BoE może jako pierwszy pójść w ślady FED to nie należy tego oczekiwać obecnie, zwłaszcza obliczu trudności z jakimi zmaga się globalna gospodarka. W dzisiejszym głosowaniu mamy usłyszeć 8 razy "nie" dla podwyżki i jedno "tak".

 

Serwis Bloomberg pokusił się o zestawienie czynników, które zaważą o poziomie stóp w UK.

  • Bank Światowy tnie prognozy wzrostu - pomiędzy dwoma raportami Banku Światowego mieliśmy grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA. Od czerwca ubiegłego roku sytuacja na światowych rynkach zmieniła się w takim kierunku, że Bank Światowy zdecydował się obciąć prognozy dla wzrostu gospodarczego w 2016 roku.
Reklama

 

  • Dane z gospodarki - analiza danych makroekonomicznych, a w szczególności spowolnienia w sektorze usług i sektorze produkcyjnym sugeruje, że, o ile gospodarka brytyjska ciągle rośnie, to osłabia się dynamika.

 

  • Słaba inflacja - odczyt za listopad na poziomie 0,1% znajduje się daleko od celu inflacyjnego - 2%.

 

Analizy banków (m.in. Goldman Sachs i JP Morgan przewidują, że podwyżki stóp w UK są możliwe nie wcześniej niż w czwartym kwartale tego roku. Morgan Stanley przewiduje pierwszą podwyżkę dopiero za 16 miesięcy.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama